Sipas MeteoAlb pjesa e parë e ditës mbizoterohet nga kthjellime dhe vranësira të lehta, por pjesa e dytë e ditës vijon me kthjellime në zonat Veriore dhe Qëndrore ndërsa zhvillim i vranësirave dhe shira të izoluar priten në Jug.

Temperaturat e ajrit rriten në vlerat minimale dhe maksimale duke luhatur vlerat ditore nga 12°C deri në 35°C.

Era do fryjë mesatare me shpejtësi deri 35 km/h nga drejtimi Jugor duke krijuar brigjet detare dallgëzim 3-4 ballë.