LAJME
U AKUZA SE VOTOI NË EMËR TË DEPUTETVE TË OPOZITËS,REAGON BALLA

Pas fotove dhe akuzave që kanë qarkulluar ditën e ...

KRYEMADHI-RAMËS: SA TË MARR FRYMË, NUK DO PISH KAFE I QETË

'Ndalimi i anëtareve të LRI, me urdhër të Ramës'. ...

VOTIMI PËR KRYEPROKURORIN, PD NXJERR PROCESVERBALIN: I PAVLEFSHËM

Deputetët e Partisë Demokratike denoncuan ...

AMBASADA E SHBA: KRYEPROKURORI QË REFUZONTE TË HETONTE POLITIKANET IKU

Ambasada e Shteteve të Bashkuara të Amerikës ka ...

MBYLLET MBLEDHJA PD-LSI: NGA JANARI PROTESTA INTENSIVE

Përfundon mbledhja e përbashkët e grupeve ...

BASHA- BERISHA: QEVERIA PO KAP DREJTËSINË

Në oborrin e parlamentit kreu i PD-së Lulzim ...

“SHKODRA 2017” TURNEU I HANDBALLIT

Të dielën në pallatin e sportit “Qazim Dervishi” ...

VLLAZNIA B – TËRBUNI, NJË TJETËR HUMBJE PËR SHKODRANËT

Vllaznia B ka pësuar një tjetër humbje në ...

KALAJA: MORËM NJË FITORE ME VLERA

Ka qënë protagonist mjaft i rëndësishëm në dy ...

“YJET E SË ARDHMES” ME TINKA KURTIN

Në vazhdën e festimeve për 85-vjetorin e aktores ...

RAMA: KY ËSHTË TURPI I OPOZITËS

Kryeministri Edi Rama ndodhet në një konferencë ...

VASILI: VETTINGU VDIQ, SOT KRYEMINISTRI ËSHTË EDHE KRYEPROKUROR

Kryetari i grupit parlamentar të LSI, Petrit ...

PROFILI I KRYEPROKURORES SË PËRKOHSHME ARTA MARKU

Arta Marku 41-vjeçarje u diplomua në shkollën e ...

MES TYMIT NË KUVEND BETOHET KRYEPROKURORJA E PËRKOHSHME

Kuvendi i Shqipëris ka votuar mes tensioneve Arta ...

“TYM E FLAKË”, ARTA MARKU KRYEPROKURORE

Mes kaosit dhe tymueseve në sallën e Kuvendit dhe ...

PROTESTUESIT PËRPLASEN ME POLICINË, TENSION PËRPARA PARLAMENTIT

Protesta e opozitës përpara parlamentit ka ...

KRYEMADHI: RAMA FRIKACAK, PARLAMENTI TREGOI SE I PËRKET HABILAJVE

Kryetari i LSI, Monika Kryemadhi përpara ...

SERISH PERPLASJE FIZIKE NE KUVEND

Tensione sërish në Kuvend në momentin kur Ruçi ...

BERISHA, “DHEMB PËR DHËMB” NË KUVEND

 Pas pushimit prej 5 minutash Kryetari i Kuvendit ...

KRONIKE
POLICIA TREGON SA EFEKTIVË JANË PLAGOSUR, HESHTJE PËR QYTETARËT

Policia ka reaguar në lidhje me dhunën në ...

RRËSHQET NGA FURRNELLI I GALERISË SË MINIERËS, PLAGOSET I RIU

Një 27- vjeçar është plagosur gjatë ditës së ...

KANOS NËNËN ME THIKË, ARRESTOHET 25-VJEÇARI

Një 25-vjeçar ka kanosur me thikë nënën e tij ...

SHPËRTHEN BOMBOLA, MERR FLAKË BANESA, PLAGOSET ZONJA E SHTËPISË

Një banesë u shkrumbua në lagjen “Kushtrimi” në ...

MARKETING
AUTOSERVIS "MILANO": I SPECIALIZUAR NE ITALI QE NE VITIN 1994 PER RIPARIMIN E KARROMBOLEVE DHE LYERJEN E MAKINAVE ,LYERJE CILESORE NE FURRE DHE PJEKJE BOJE ME 10 VJET GARANCI, SALDIME PLASTIKE, PASTRIM FENERESH,SHERBIME MEKANIKE DHE XHENERIKE C'DO GJE QE NEVOITET PER RIPARIMIN E MAKINAVE. C'DO TE HENE  PUNIMET E PARA JANE ME 50% ZBRITJE. KEMI  KURSE PER LYERJE MAKINASH.  NA GJENI: SUPERSTRADA SHKODER-TIRANE Km 1, TEL:0693598783  -------------- PËR REKLAMIMIN E BIZNESIT TUAJ: NA  KONTAKTONI NË KËTË Nr.CEL: 069 60 95 654 OSE  E-MAIL marketing@starplus-tv.com  -------------- "PIAZZA PARK": GJITHMONË ME SHËRBIMET MË TË MIRA, BAR DHE RESTORANT ME KUALITETIN MË TË MIRË. PICA FURRE DRURI, PICA TAXI, GJITHASHTU DHE PASTIÇERI FANTASTIKE. FËMIJËT GJEJNË ARGËTIM NË KËNDIN E TYRE TË LOJRAVE. NË AMBJENTET TONA FAMILJA BASHKOHET PËR TË KALUAR ORËT MË TË BUKURA. TELEFONONI NË NUMRIN: 022249090  ADRESA: SHESHI "LUIGJ GURAKUQI", SHKODËR    -------------- RESTORANT "SPAGHETI & FISH COLOSSEO", TIRANË:  QETËSIA E AMBJENTIT DHE SHIJA E PRODHIMEVE TË DETIT JU SHOQËROJNË NË CDO STINË TË VITIT. JU MUND TË ZGJIDHNI DHE TË SHIJONI PESHKUN E FRESKËT, TË SHIJONI SPAGHETI SI ASKUND TJETËR, TA SHOQËRONI ME VERËRAT MË CILESORË. MIKPRITJE TRADICIONALE, ÇMIME TË ARSYESHME. ADRESA: TEK KRYQEZIMI I "21 DHJETORIT", 150 m PAS HOTEL "MONDIAL". RRUGA "KONGRESI I LUSHNJES" Nr.14, TIRANË. TEL 042240133 & CEL 0692074555.JU MIREPRËSIM 

KUSHTETUESJA:GJYQTARËT DHE PROKURORËT MUND TË RUAJNË PASURINË EDHE PAS VETINGUT

  • E merkure, Dhj 06 2017

Edhe gjatë procesit të Vettingut ku do të kontrollohet pasuria, ana profesionale dhe integriteti moral, gjyqtarët dhe prokurorët mund të japin dorëheqin dhe ky proces të ndërpritet.

 

Ne vendimin e arsyetuar të Gjykatës Kushtetuese hidhet dritë se si do të veprohet me procesin e Vettingut dhe dorëheqjen e gjyqtarëve dhe prokurorëve. Gjykata thekson se për sa kohë që subjekti i rivlerësimit është në detyrë dhe procesi i rivlerësimit nuk ka përfunduar ende, ai ka të drejtën të japë dorëheqjen dhe në këtë rast procesi i rivlerësimit ndërpritet, duke u zbatuar parashikimet e nenit G të Aneksit të Kushtetutës”. Por çfarë parashikonte ligji për dorëheqien e subjekteve të cilët i nënshtroheshin rivlersimit në këtë rast prokuroët dhe gjyqtarët? Sipas ligjit 84/2016 në nenin 56 të tij përcaktohej “1. Subjekti i rivlerësimit ka të drejtë të japë dorëheqjen nga detyra jo më vonë se 3 muaj nga hyrja në fuqi e këtij ligji. Dorëheqja i paraqitet me shkrim Presidentit të Republikës dhe publikohet në faqen zyrtare të internetit të këtij institucioni.

Në rastin e dorëheqjes, Komisioni merr vendim për pushimin e procedurës së rivlerësimit. 2. Pas dhënies së dorëheqjes, subjekti i rivlerësimit ka të drejtë të përfitojë pagesë kalimtare, sipas nenit 7, pika 1, të ligjit “Për pensionet shtetërore suplementare të personave që kryejnë funksione kushtetuese dhe të punonjësve të shtetit”. Me këtë vendim, Gjykata Kushtetuese i njeh të drejtën të gjithë gjyqtarëve dhe prokurorëve të cilët janë duke u nënshtruar Vettingut apo zgjedhin të shmangin Vettingun të dorëhiqen në çdo moment. Në rast se sipas nenit 56/2017 gjyqtarët dhe prokurorët të cilët do të jepnin dorëheqien tre muaj pas hyrjes në fuqi të ligjit gjyqtarët dhe prokurorët do të përfitonin pagesë kalimtare tashmë ata do të dalin jashtë sistemit për 15 vite dhe sdo përfitojnë pagesë kalimtare. Sipas aneksit G të kushtetutës të cilit vendimi detyron të zbatohet për çdo dorëheqie me hyrjen në fuqi të këtij vendimi procedohetnë këtë mënyrë “Subjekti i rivlerësimit mund të japë dorëheqjen nga detyra dhe në këtë rast procesi i rivlerësimit ndërpritet.

2. Subjekti i rivlerësimit që dorëhiqet sipas kësaj dispozite, nuk mund të emërohet gjyqtar ose prokuror i çdo niveli, anëtar i Këshillit të Lartë Gjyqësor ose i Këshillit të Lartë të Prokurorisë, Inspektor i Lartë i Drejtësisë ose Prokuror i Përgjithshëm, për një periudhë 15-vjeçare. E ndërsa deri para këtij vendimi ishte e paqartë nëse gjyqtarët dhe prokurorët mund të dorëhiqeshin me hyrjen në fuqi të ligjit të Vettingut me këtë vendim i hapet drita jeshili atyre të largohen kur ta vlerësojnë vetë dhe të ndërpresin procesin e Vettingut. Një tjetër argument i rëndësishëm i prekur nga gjykata kushtetuese në vendimin e arsyetuar është dhe funksionimi i institucioneve si drejtoria e informacionit të klasifikuar dhe inspektoriatit të deklarimit të pasurive. Sipas këtij vendimi “Kompetencat e organeve ekzistuese, siç janë ILDKPKI-ja, DSIK-ja apo organet e vlerësimit të gjyqtarëve dhe prokurorëve, nuk mund të shihen të shkëputura nga kompetencat e organeve të rivlerësimit, pasi procesi i rivlerësimit është një proces kompleks, i cili në bazë të tij ka parimin e bashkëpunimit, të ndërveprimit dhe të kontrollit mes të gjitha organeve të përfshira në të. Më tej gjykata sqaron se vetëm duke garantuar se organet e rivlerësimit do të kenë kontrollin e plotë të këtij procesi dhe, nëse është e nevojshme, mundësinë të përcaktojnë edhe modalitete të tjera të bashkëpunimit me organet ekzistuese, rast pas rasti, Gjykata vlerëson se do të garantohet respektimi i parimit të ndarjes dhe balancimit ndërmjet pushteteve dhe do të parandalohet ushtrimi i kompetencave ligjore në mënyrë të pakontrolluar nga ana e organeve ekzistuese”.

Me hyrjen në fuqi të ligjit të rivlersimit disa gjyqtarë dhe prokurorë dhanë dorëheqjen, ndërsa më 30 tetor Gjykata Kushtetuese i dha dritën jeshille Vettingut duke e lënë atë në fuqi por me vendimin e arsyetuar tashmë prtitet të zbatohet nga të gjitha institucionet.

Publikuar ne POLITIKE
Aktualitet
NGA PËRPLASJET JASHTË KUVENDIT U PLAGOS DHE NJË EFEKTIV I "SHQIPONJAVE"

Një efektiv i "Shqiponjave" është plagosur gjatë ...

SINJALISTIKA NË RRUGËN E PREKALIT!

Kjo pjese e rruges qe lidh qytetin e Shkodres me ...

LUMI KIR RRËZON SHTYLLAT E ENERGJISË

Vershimi i lumit Kir demtoi disa shtylla dhe ...

Kush eshte online

Momentalisht janë online 209 vizitor

FARMACI VITA
Adresa :Përballe Universitetit “Luigj Gurakuqi”

  • Studio e Hapur
  • Star Sport

Publicitet

BEAUTYLINE SHKODER 0685368363