Ndërsa Kuvendi pritet të mblidhet në orën 17 për seancë plenare, para Kuvendit ka nisur mbledhja e protestuesve të opozitës.

Para institucionit të Kuvendit është vendosur kordoni policor.
Protesta surprizë e opozitës erdhi pas njoftimit nga mazhoranca për mbajtjen sot të seancës plenare që zëvendëson atë të ditës së enjte të javës që lamë pas.

Sot pasdite Kuvendi do të shqyrtojë dy vendime të rëndësishme që kanë të bëjnë me strukturën e dy institucioneve të drejtësisë së re KLGJ dhe KLP.

Deputetet hyjne nga dera e kalase se vjeter,protestuesit hedhin shashka.Forca te shumta policie kane rrethuar parlamentin.