Sekretari i Shtetit të Vatikanit, kardinali Pietro Parolin zhvilloi dje një vizitë zyrtare në vendin tone ku dhe peruroi punimet për hapjen e spitalit të ri katolik, ngjitur me universitetin “Zoja e Këshillit të Mirë”. Sekretari i shtetit të Vatikanit u prit nga Kryeministri Edi Rama

Më herët, ai u prit në një takim nga Presidenti Ilir Meta, i cili shprehu mirënjohjen e thellë për vëmendjen e madhe që Ati i Shenjtë, Papa Françesku dhe Selia e Shenjtë i kushtojnë Shqipërisë e shqiptarëve.
Shumë i lumtur të merrja pjesë sot në ceremoninë e Bekimit të Gurit të Themelit të Spitalit “Zoja e Këshillit të Mirë”.

Bekimi nga vetë Eminenca e Tij, Kardinali Pietro Parolin dëshmon fort se shpresa dhe rrezja e dritës që rilindi me ardhjen e Papa Gjon Palit II në Shqipëri 26 vite më parë, ishte shenja e Zotit për shqiptarët dhe dheun e Gjergj Kastriot Skënderbeut e Shenjtores Nënë Tereza.

Faleminderit Selisë së Shenjtë për vëmendjen, mbështetjen dhe vlerësimin e vazhdueshëm për Shqipërinë dhe shqiptarët, drejt transformimeve të mëdha politike, shoqërore dhe shpirtërore shkruan Meta në facebook

Atë Bertoldi nënvizoi se ideja e ndërtimit të spitalit katolik nuk është e sotme. Ajo lindi 26 vjet më parë, në prill 1993, me interesimin e shën Nënë Terezës.

Qe pikërisht misionarja shqiptare e bamirësisë dhe e dashurisë ajo, që garantoi kontratën e nënshkruar nga qeveria shqiptare, e përfaqësuar nga zv.ministri i Shëndetësisë, Besim Nuri, dhe nga Kisha Katolike, e përfaqësuar nga nunci apostolik, më pas kardinali Ivan Dias.

Projekti 22 milon euro për ndërtimin e spitalit do të përfundojë pas 18 muajsh, Tiranës dhe gjithë Shqipërisë do t’i shtohen fillimisht 40 shtretër, që më vonë do të arrijnë deri në 240, përveçse shumë reparteve mjekësore.