Iran, varet në publik përdhunuesi dhe vrasësi i 7 vjeçares

Një burrë iranian është varur në publik, pasi u dënua për përdhunimin dhe vrasjen e një vajze 7 vjeçare. Rasti kishte zemëruar shumë banorë vendas. Ekzekutimi i 42-vjeçarit Esmail Jafarzadeh thuhet se u shfaq në një video amatore në një tv të kontrolluar nga shteti më 20 shtator. Jafarzadeh u var në agim në sheshin kryesor të qytetit veriperëndimor të Parsabad, në provincën Ardebil. Raportet thanë se “disa mijëra njerëz”, përfshirë fëmijët, e shihnin varjen e tij ndërsa shumë e dokumentonin atë në celularët e tyre. Ekzekutimi u krye në publik “për të rivendosur ndjenjën e sigurisë të qytetarëve dhe për të lehtësuar mendjet e tyre të trazuara“, tha prokurori i Ardebilit, Naser Atabati. Vajza, Atena Aslani, u zhduk në qershor pas largimit nga babai, shitës në rrugë. Zhdukja e saj nxiti një shpërthim shqetësimi midis përdoruesve të mediave iraniane. Prokurorët thanë se Jafarzadeh, i cili ishte tashmë i dyshuari kryesor, pranoi për përdhunimin dhe vrasjen e saj pak pasi trupi i saj u gjet nga policia në garazhin e shtëpisë së tij. Presidenti Hassan Rohani e kishte përshkruar rastin si “të tmerrshëm” dhe bëri thirrje për drejtësi të shpejtë. Amnesty International thotë se Irani është një ndër ekzekutuesit më të mëdhenj të botës. Shumica e ekzekutimeve janë të lidhura me trafikimin e drogës. Sipas grupit të të drejtave të njeriut, Irani ekzekutoi të paktën 567 persona në vitin 2016.