Mbetemi në ndikimin e vranësirave dhe rrebesheve të shiut deri në orët e mesditës kur moti fillon dhe përmirësohet gradualisht në zonat perëndimore. Pasditja sjell dominim të kthjellimeve në të gjithë vendin.

Temperaturat e ajrit mbeten konstante në mëngjes por rënie me 2° sjell mesdita duke luhatur vlerat ditore nga 5°C deri në 21°C.

Era do fryjë mesatare me shpejtësi 35 km/h nga drejtimi Perëndimor-Veriperëndimor duke krijuar dallgëzim 3 ballë.