Ministrja e Mbrojtjes, Olta Xhaçka, zhvilloi një vizitë zyrtare në Rumani ku u prit nga kryeministrja Viorica Dancila dhe homologu i saj Fifor.

Gjatë takimit, zyrtarët e shtetit rumun vlerësuan rolin e Shqipërisë si faktor stabiliteti në rajon.

Xhaçka dhe homologu rumun shprehën vullnetin për të forcuar bashkëpunimin mes dy vendeve në

në fushën e mjekësisë ushtarake si dhe në trajnimin e forcave speciale dhe ato detare.

Xhaçka mori mbështetjen e kryeministres rumune për hapjen e negociatave me BE, ku vitin e ardhshëm Rumania merr Presidencën e radhës të BE-së

Xhaçka u prit me duartrokitje edhe në Parlamentin rumun.