Pas marrjes se deshmive nga familjaret e viktimes dhe te dyshuarit , si dhe njerezit qe kane patur dijeniper konfliktin mes tyre, policia ka zbardhur shkaqet e ngjarjes qe i mori jeten 54 vjecarit Prendush Fushaj.

Fredi Pllumi autori i dyshuar eshte  rreth 30 vjec dhe komshi me viktimen . Mesohet se viktimes ditet e fundit i kane vjedh nje sasi parash.

Viktima Prendush Fushaj ka paditur autorin e dyshuar ne polici. Policia e ka shoqeruar por me pas e ka lene te lire.

Sot autori ka shkuar te banesa e viktimes dhe pasi kane debatuar e ka therur duke e plagosur rende dhe me pas ka gjetur vdekjen.