Zgjedhorja, Rama-Bashës: Pjesë e paketës së 18 majit, jo kushte

Kryeministri Edi Rama ka reaguar në lidhje me debatin e hapur sot mbi Reformën Zgjedhore. Në faqen zyrtare në Twitter, Rama shkruan se Reforma Zgjedhore është pjesë e paketës së 18 majit dhe nis nga vota e shqiptarëve jashtë kufijve. Në një reagim të menjëhershëm ndaj Bashës, edhe kreu i grupit parlamentar të PS, Taulant Balla, tha se vota e emigrantëve duhet të ishte kushti kryesor. Duke i kthyer përgjigje kreut të demokratëve, Lulzim Basha, i cili në një dalje publike vuri tre kushte për vënien në zbatim të kësaj reforme, kreu i qeverisë shkruan se idetë e një pale nuk janë kusht për të tjerët. “Reforma zgjedhore brenda paketës së 18 majit dhe nis nga Vota e Shqiptarëve jashtë kufijve