Nëse po mendoni për një lëvizje të madhe ose thjesht dëshironi të zbuloni një destinacion të ri të mrekullueshëm të qytetit gjatë udhëtimeve tuaja, mendoni të drejtoni busullën tuaj në veri këtë vit.

Tre qytete kanadeze zbarkuan në top 10 në Indeksin Global të Jetesueshmërisë, një renditje vjetore nga Njësia e Inteligjencës Economist (EIU) që vlerëson 172 qytete në mbarë botën mbi 30 faktorë, nga kujdesi shëndetësor, infrastruktura, arsimi dhe shkalla e krimit deri te aksesi në kulturë. dhe aktivitete sportive dhe hapësira të gjelbra.

Vjena zuri vendin e parë nga fituesi i vitit të kaluar, Auckland, i cili ra nga nr. 1 deri në nr. 34 këtë vit kryesisht për shkak të kufizimeve të pandemisë Covid-19.

Pas rrëshqitjes në vendin e 12-të në 2021 ndërsa muzetë dhe restorantet e saj u mbyllën, Vjena “që atëherë është rikthyer në vendin e parë, pozicionin që mbajti në 2018 dhe 2019”, thuhet në raport. “Stabiliteti dhe infrastruktura e mirë janë hijeshia kryesore e qytetit për banorët e tij, të mbështetur nga kujdesi i mirë shëndetësor dhe shumë mundësi për kulturë dhe argëtim.”

Qendra të tjera urbane të Evropës Perëndimore në top 10 përfshijnë Kopenhagen (nr. 2), Cyrih (nr. 3, barazimi), Gjenevë (nr. 6), Frankfurt (nr. 7) dhe Amsterdam (nr. 9) – të gjitha me performancë më të mirë shumëvjeçare favoritët Parisi (nr. 19), Londra (nr. 33) dhe Barcelona (nr. 35).

Më afër shtëpisë, qytetet kanadeze në eshelonin e lartë të 2022-ës janë Calgary (i barazuar në numrin 3 me Cyrihun), Vankuveri (nr. 5) dhe Toronto (nr. 8).

Asnjë qytet amerikan nuk fitoi një vend në mesin e renditjes më të mirë. Lëvizësit më të mëdhenj në vitin e kaluar janë Los Angeles (rritje 18 vende 0. 37) dhe Houston (25 vende poshtë në numrin 56).

Që nga viti i kaluar, Oqeania ka parë luhatjen më të madhe në rënie. Si Australia, ashtu edhe Zelanda e Re u renditën lart në vitin 2021, kur kufijtë e mbyllur i mbanin rastet e Covid në rënie. “Megjithatë, kjo ndryshoi pasi një valë më infektive Covid-19 goditi në fund të vitit 2021, e cila i bëri kufijtë e mbyllur më pak një mbrojtje,” sipas raportit.

Në vitin 2021, Auckland kryesoi Indeksin Global të Jetesueshmërisë; këtë vit qyteti ka rënë në vendin e 33-të. Në mënyrë të ngjashme, vitin e kaluar Australia kishte katër qytete në top 10 – Melburni, Brisbane, Adelaide, Perth – ndërsa këtë vit vetëm Melburni vazhdoi, duke arritur një barazim për vendin e 10-të me Osaka, Japoni. Qytetet e tjera australiane nuk dolën më mirë se vendi i 27-të.

Kyiv nuk u vlerësua këtë vit pas pushtimit rus të Ukrainës në shkurt. Moska dhe Shën Petersburgu ranë në renditje për “censurën” dhe ndikimin e sanksioneve perëndimore.

Luftërat, konfliktet dhe terrorizmi rëndojnë 10 qytetet e fundit të renditjes, nga të cilat shtatë janë në Lindjen e Mesme dhe Afrikë. Ndër qytetet më pak të jetueshme janë Damasku, Siria; Tripoli, Libi; Lagos, Nigeri dhe Algjeri, Algjeri.

Duke parë përpara për vitin e ardhshëm, EIU do të monitorojë se si rritja e çmimeve në mbarë botën ndikon në jetëgjatësinë. “Kjo rritje e mprehtë e inflacionit do të vërë në rrezik cilësinë e jetës në shumë qytete, veçanërisht nëse ka edhe ndërprerje të furnizimeve me ushqim dhe karburant të shkaktuar nga lufta në Ukrainë”, thuhet në raport. “Ose banorët do të detyrohen të paguajnë çmime shumë më të larta (duke e bërë më të vështirë shijimin e kulturës dhe mjedisit të qyteteve të tyre) ose qeveritë do të marrin më shumë nga barra (që do të rrezikojë aftësinë e tyre për të ofruar shërbime publike me cilësi të lartë).

Artikulli paraprakBLINKEN: RUSIA TASHMË KA HUMBUR, UKRAINA SOVRANE DO TË ZGJASË MË SHUMË SE PUTINI
Artikulli tjetërMATURA, NJË GRUP NXËNËSISH PROTESTË TE MINISTRIA E ARSIMIT PËR PROVIMIN ME ZGJEDHJE: PËRSËRITJE TË TESTIT