DISA HUMBIN AROMËN E SHIJEN, TË TJERAT MUND TË MYKEN
Ne pikun e vapes, deshira jone epr fresk, por edhe nevoja per t’I ruajtur, na ben qe t’I fusim ne frigorifer ujin dhe plot ushqime te tjera.
Por nese ka disa ushqime që e kanë të nevojshme ruajtjen në frigorifer,me  disa të tjera ne shpesh gabojmë kur i fusim në te njejtin vend.

Më poshtë, jane 10 ushqimet që nuk duhet t’i fusni në frigorifer dhe arsyet perse kjo nuk duhet te behet:
1. Domatet, sepse humbasin aromën
2. Borziloku, sepse thith aromat e ushqimeve të tjera
3. Patatet, sepse amidoni ju kthehet në sheqer dhe zbuten
4. Qepët, sepse mund të myken
5. Avokado, edhe nëse doni të zbutet nuk bën të ruhet në frigorifer
6. Hudhrat, sepse nxjerrin sytha
7. Vaji i ullirit, duhet në vend të freskët dhe të errët, por jo në frigorifer sepse ngurtësohet
8. Kafja, sepse humb aromën
9. Mjalti, sepse kristalizohet
10. Buka mund te thahet

 

 

 

[iframe width=”300″ height=”300″ src=”//www.youtube.com/embed/4mpTkf2PWwQ?feature=player_detailpage” frameborder=”0″ allowfullscreen ]
Artikulli paraprakSHQIPTARËT, TË FUNDIT NË EUROPË
Artikulli tjetërVIJA LIQENORE, SËRISH E NDOTUR