SPECIALISTËT: PËRKTHYES DHE LETRAR I SHQUAR. Perkujtohet ne Shkoder 100 vjetori I lindjes se shkrimtarit te shquar Dede Gajtani.Salla “Kardinal Mikel Koliqi” prane Katedrales Shen Shtjefni mirepriti emra te shquar te artit dhe kultures ne Shkoder por edhe specialiste letrar te cilet kane studiuar shkrimet e tij.

Dede Gajtani i lindur ne Shkoder ne fshatin e vogel te Gajtanit ne vitin 1915, ishte zoterues I disa gjuheve te huaja.Nje rol te rendesishem ne formimin e tij ka pasur poeti i shquar Ndre Mjeda te cilit I qendroi afer per disa vite.Dede Gajtani nderroi jete ne moshen 78 vjecare ne dhjetor te vitit 1993.

Artikulli paraprakKUPA E AMERIKËS, BRAZILI DËSHTON SËRISH
Artikulli tjetër“FANOLISTËT, MARTIRË TË PUKËS DHE DUKAGJINIT”