DOM GJERGJ SIMONi RRËFEN PËR TË PARËN HERË NGJARJE ENDE TË PAZBULUARA. Zona përreth varrezave katolike të Rrmajit në vende të ndryshme ishte rrethuar nga automatikë e mitraloza gjatë ditëve kur po përgatiteshin për të rrëzuar muret e mosbesimit të vendosura nga regjimi i egër monist. Për asnjë moment jta e tyre nuk ishte e sigurte.

Dom Gjergj Simoni si një prej dëshmitarëve okular rrëfen për të parën herë disa ngjarje ende të pazbardhura.Dom Simoni flet edhe për 50 mijë të pranishmit se si i përjetuan ato momente gjatë meshës së 11 nëntorit. 11 nëntorit i 1990-ës mbetet një datë historike për Shkodrën e Shqipërinë ku pas një periudhe të gjatë hapi i parë për tu lidhur me Evropën nisi pikërisht nga rikthimi i fesë dhe mesha solemne që përmbysi ateizmin dhe një të drejtë të mohuar padrejtësisht nga diktuara moniste.

 

[iframe width=”300″ height=”390″ src=”//www.youtube.com/embed/xUaV5F6vJ_U” frameborder=”0″ allowfullscreen ]
Artikulli paraprakSI E PANË SHKODRANËT FJALIMIN E RAMËS NË BEOGRAD?
Artikulli tjetërAMBASADORI I OSBE NË KOMUNËN BUSHAT