HAGË, SHESHEL: HERA E PARË QË NDIHEM I FRIKËSUAR.
I akuzuari për krime lufte Ratko Mlladiç është përdhunuar nga 5 persona në burgun e Hages.Lajmi eshte bere publik fillimisht nga media boshnjake, por eshte transmetuar edhe nga media tjera te rajonit e me gjere.

Portali sarajevo365.com, shkruan se ngjarja e ndodhur gjate mesjaves, eshte bërë publike nga një prej rojeve të burgut në Hagë. Sipas dëshmisë së rojes 5 të dënuarit kanë pritur të bjerë nata dhe kanë përdhunuar për orë të tëra Mlladiç.  “Ata pritën deri sa ra nata dhe pastaj e kanë përdhunuar për orë të tëra, pesë prej tyre – kjo është e gjitha çka mund të zbulojë për ju”- mësohet të ketë thënë roja I cituar nga media boshnjake.Personi në fjalë një qytetar holandez me origjinë nga Sarajeva, i cili punon si një roje e sigurisë në burg konfirmoi se krimineli i luftës Ratko Mlladiç është përdhunuar brutalisht nga pesë të burgosur nga njësia e paraburgimit të Tribunalit të Hagës të enjten rreth mesnatës. Te njejtat media transmetojne se pas kesaj, Mladic I eshte nenshtruar nje nderhyrjeje kirurgjikale dhe gjendet ne kujdes intensive ne spitalin e burgut.Ky lajm ka bere qe te frikesohet edhe krimineli I tjeter I luftes, Vojislav Sheshel. Nuk kam pasur frike asnjehere gjate luftes ne Bosnje e Kroaci, e madje as ne kohen e renies se Miloshevicit, por per here te pare ne jeten time, tani jam I frikesuar, – citohet te kete deklaruar pas kesaj ngjarjeje Sheshel, qe sipas medias boshnjake, ka kerkuar te izolohet ne qeli me vete.

 

 

 

Artikulli paraprakEBOLA, KENIA MBYLL KUFIJTË
Artikulli tjetërPunesimi, jo ne dore te individeve