8 Marsi date e cila qe prej shekullit XIX shenon ne mbare boten diten Nderkombetare te Gruas.

Kjo dite eshte perkujtuar edhe ne qytetin e Shkodres nga grate shkodrane dhe jo vetem te cilat sot kane zgjedhur te jene nen shoqerine e njera tjetres ne prenotime dhe organizime qe kane planifikuar duke perqafuar ne kete menyre festimin e dites se gruas edhe pse jane te vetedijshme qe data 8 mars ne shume vende te botes eshte nje date ne te cilen grate protestojne mbi te drejtat e munguara. Meqe 8 marsi ne fillesat e tij e mori indicien nga levizjet e grave per te drejten e votes, per kushte me te mira pune dhe page me te mire, per barazi gjinore dhe te drejta te barabarta pavaresisht menyres festive qe nje pjese e grave ne vendin tone zgjedhin per ta perkujtuar 8 marsin nje pjese tjeter po e grave na sjellin ndermend realitetet migjeniane me perpjekjet dhe sakricicat e medha te mbijeteses.

Artikulli paraprakVOLEJBOLL MESHKUJ, TURI FINAL I KUPËS SË SHQIPËRISË ZHVILLOHET NË SHKODËR
Artikulli tjetër8 MARSI, MESAZHE SENSIBILIZUESE NGA TË GJITHË PËR TË GJITHË