Të gjitha strukturat e Mbrojtjes Civile në nivel vendor dhe qendror janë angazhuar në normalizimin e situatës së krijuar nga zjarri i rënë në Qafë Hardhi në Shkodër.
Më datë 14.06.2024, rreth orës 19:00, në lagjen “Qafë Hardhi” të bashkisë Shkodër ka rënë zjarr në tregun e rrobave të përdorura. Situata u vështirësua, pasi zjarri u afrua pranë banesave, banorët e të cilave janë evakuar.
Në vendngjarje kanë shkuar Shërbimi i Mbrojtjes nga Zjarri i bashkisë Shkodër, Vau-Dejës dhe në ndihmë kanë ardhur nga MZSH e bashkive Vau-Dejës dhe Lezhë, si dhe 30 forca ushtarake me 1 automjet zjarrfikës, të cilët kanë vënë flakët nën kontroll dhe po punohet drejt normalizimit.
Ekipet janë duke punuar për të kontrolluar dhe shuar flakët, si dhe për të siguruar mbrojtjen e jetës dhe pronës së qytetarëve.
Aktualisht situata është nën kontroll.

Artikulli paraprakPAS VENDIMIT PËR REKURS, BASHA PREZANTON NDRYSHIMET NË LOGON E PD
Artikulli tjetërSHKODËR/ MBËRRIN HELIKOPTERI I FA PËR TË SHUAR FLAKËT NË LAGJEN QAFËHARDHI!