PDK: MARRËVESHJA ME VV MOHON SHTETIN E KOSOVËS
Albin Kurti, kundershtari me I madh I dialogut me Serbine, do te jete ne krye te bisedimeve mes Prishtines dhe Beogradit.

Pika me e diskutueshme e ma   rreveshjes mes bllokut opozitar dhe Levizjes Vetevendosje, eshte nenshkruar ne kuader te marreveshjes se bashkeqeverisjes, te merkuren ne Prishtine.
Por kryetari I Lidhjes Demokratike, Isa Mustafa, edhe pse foli per dialogun, nuk e citoi te plote piken 5 te marreveshjes, ku thuhet shprehimisht se Qeveria do të emërojë drejtuesin e procesit të dialogut nga radhët e Vetëvendosjes:
Ndersa lideri I Vetevendosjes, Albin Kuti, tha se marreveshja synon te orientoje drejt Kosoven:
Pervec Mustafes dhe Kurtit, marreveshja u nenshkrua edhe nga Ramush Haradinaj dhe Fatmir Limaj nga Nisma per Kosoven.
E ndersa priten edhe reagimet nderkombetare per udhehejqne e dialogut me Serbine nga Vetevendosje, I menjehershem ka qene reagimi I PDK, nepermjet kryetarit te grupit parlamentar, Adem Grabovci, sipas te cilit, kjo marreveshje mohon shtetin e Kosoves.

 

 

 

[iframe width=”300″ height=”360″ src=”//www.youtube.com/embed/gD7l7bX7Gzk?feature=player_detailpage” frameborder=”0″ allowfullscreen ]
Artikulli paraprakTË RINJTË TË PRIRUR DREJT ARSIMIT PROFESIONAL
Artikulli tjetërDRSH PROMOCION KUNDËR VETËVRASJES