Ambasadori i Shteteve të Bashkuara në Kosovë, Jeffrey Hovenier, është shprehur se pas sulmit ndaj Policisë së Kosovës në fshatin Banjskë të Zveçanit më 24 shtator 2023, ku mbeti i vrarë efektivi Afrim Bunjaku, mund të jenë disa struktura dhe një mbështetje jo e vogël. Havonier theksoi se sasia e lartë dhe kalibri i jo i thjeshtë i armëve të gjetura tregojnë se “sulmuesit serbë etnikë nuk i siguruan ato vetë”.

“Tani, po ashtu, ne e dimë se një individ i cili ishte nënkryetar i njërës nga partitë serbe në Kosovë, për të cilin dihet se ka marrë pjesë në ngjarje me zyrtarë të lartë serbë, njoftoi përmes avokatit të vet se ai ishte organizator i kësaj ngjarjeje dhe se ai ishte i pranishëm”, tha Hovenier duke iu referuar Millan Radoiçiqit, nënkryetarit të deritanishëm të Listës Serbe – partisë më të madhe të serbëve në Kosovë.

Ndër të tjera, diplomati amerikan ka theksuar se SHBA në bashkëpunim me autoritetet e Kosovës dhe jo vetëm, po punon për zbulimin e organizatorit të aktit terrorist serb në Zveçan.

“Pra, ne ende po punojmë për ta gjetur se kush ishte saktësisht përgjegjës. Por, tani dimë më shumë rreth kësaj dhe jemi të shqetësuar për atë që ndodhi”, -deklaroi Hovenier.

Artikulli paraprak40 VITE “KARAJFILAT QË KA SHKODRA”
Artikulli tjetërPROCESI I REGJISTRIMIT, BALLA TAKIM ME PËRFAQËSUES TË KOMUNITETIT SHQIPTAR NË ITALI