SHEFJA E BE NË SHQIPËRI: DUHET ZGJIDHJE URGJENTE PËR ULJEN E NUMRIT TË AZILANTËVE. Ambasadorja e BE në Shqipëri Romana Vlahutin gjatë takimit me studentët foli edhe për eksodin e shqiptarëve në vendet e Bashkimit Europian duke thënë se persona të ndryshëm po përpiqen që të abuzojnë me kët sistem.

E pyetur se a rrezikohet heqja e liberalizimit të vizave për Shqipërinë, ambasadorja Vlahutin nuk e përjashtoi si mundësi por tha se BE nuk dëshiron të arrijë deri në atë pikë ndërkohë që shfaqi qëndrimin e qartë se duhet gjetur medoemos një zgjidhje Shqipëria mban vendin e dytë sa i përket azilantëve në vendet e BE duke u renditur pas Sirisë, një vend që është prej kohësh në luftë civile. Në këtë mënyrë BE kërkon që ky fenomen të minimizohet përmes masave konkrete.

Artikulli paraprakVOLTANA ADEMI ME BANORËT NE KOMUNËN ANA E MALIT
Artikulli tjetërSHLLAKU DHE TEMALI, MBËSHTESIN ZEF HILËN