Shqipëria ka shënuar këtë vit një fluks të lartë turistësh, duke ‘i rrëmbyer’ kështu pushuesit Italisë por jo vetëm. Në një artikull dedikuar pushuesve italianë që ‘braktisën’ vendin e tyre për të kaluar pushimet, agjencia e lajmeve ANSA, ka bërë një raport të çmimeve në Itali krahasuar me vendin tonë, të cilat janë 2-3 fish më të larta.

ShkrimI i ANSA:

Në Itali, shërbimet turistike kushtojnë deri në 248% më shumë se në vendpushimet bregdetare të Shqipërisë. Kështu thuhet në një raport të Consumerismo No Profit, ku u krahasuan çmimet dhe tarifat e destinacioneve kryesore bregdetare shqiptare dhe atyre italiane.

“Për të fjetur 7 netë në një nga resortet bregdetare të Shqipërisë, nga data 21 deri më 28 gusht në një dhomë dyshe, kostoja minimale fillon nga 175 euro në Vlorë deri në 420 euro në Qeparo

Nëse zgjidhni struktura ekskluzive apo luksoze në Itali, kostoja maksimale arrin në 5653 euro, ndërkohë në Vlorë dhe destinacionet e tjera shqiptare shkon në 2300 euro”, shkruan agjencia e lajmeve Ansa, duke iu referuar raportit. Sipas Consumerismo No Profit një javë qëndrimi në hotelet italiane fillon nga një minimum prej 564 euro në Milano Marittima, 735 euro në San Vito Lo Capo dhe 889 euro në Villasimius, por mund të arrijë, në strukturat ekskluzive dhe deri në 17,378 euro në Viareggio.

“Ambientet e plazheve në Itali kushtojnë mesatarisht 162% më shumë se brigjet shqiptare”, vijon artikulli.

Sipas të dhënave një vakt i plotë me bazë peshku në Shqipëri kushton mesatarisht midis 20 dhe 25 euro për person, kundrejt 45/65 euro në Itali.

“Sigurisht që nuk është rastësi që ka një rënie prej 30% të pranisë së bashkatdhetarëve në resortet kryesore bregdetare të vendit tonë, ndërkohë që plazhet e Shqipërisë, Kroacisë dhe Spanjës janë pushtuar nga turistët italianë”, komenton presidenti Luigi Gabriel.

Artikulli paraprakREGJISTRIMI NË KLASË TË PARË DHE TË DHJETË, MINISTRJA KUSHI PUBLIKON DATAT
Artikulli tjetërPËR ÇËSHTJET SENTIMENTALE ËSHTË NJË PERIUDHË E RËNDËSISHME, ÇFARË THONË YJET PËR JU SOT