Për javën që presim përpara vendi ynë do të jetë nën ndikimin e kushteve atmosferike relativisht të paqëndrueshme.

Falë tërheqjes grauale të Anticiklonit Afrikan dhe qarkullimit të një qendre me presion atmosferik të ulët si dhe masave ajrore më të freskëta e relativisht të lagështa me origjinë perëndimore.

Për pjesën më të madhe të ditëve moti përgjatë Ultësirës Perëndimore e bregdet pritet të jetë kryesisht i kthjellët si dhe vranësira kalimtare mesatare dhe hera-herës deri të dendura në orët e nxehta të ditës pra kryesisht në orët e drekës deri ato të pasdites. Këto vranësira në këto zona do të shoqërohen me reshje shiu të dobta dhe lokalisht shtrëngata afatshkurtra.

Në relievet malore në lindje reshjet lokalisht me intensitet deri mesatar në formën e shtrëngatave shoqëruar me breshër dhe shkarkesa elektrike.

Do të vijojmë të kemi prezencë të grimcave të rërës së Afrikës së Veriut në ajër ndërsa temperaturat maksimale do të shkojnë deri në 39 gradë Celcius që do të shënohen të mërkurën dhe të premten në Tiranë, Fier dhe Berat.

Era do të fryjë me drejtim kryesor nga veriperëndimi me shpejtësi 2-8m/sek, ndërsa përgjatë vijës bregdetare dhe ato luginore era fiton shpejtësi 10-12m/sek. Duke bërë që valëzimi në dete të jetë i forcë 1-3 ballë.

Artikulli paraprakDASHURIA ME SHIKIM TË PARË ËSHTË E MUNDUR… ÇFARË PARASHIKOJNË YJET PËR JU SOT
Artikulli tjetër“KRENARË DHE PASTËRTORË, QË NGA SHKODRA GJER NË VLORË”, RAMA PUBLIKON VIDEON E VEÇANTË: TË PROMOVOJMË SHQIPËRINË E PASTËR