Zëvendëskryeministri dhe ministri i Jashtëm i Italisë, Antonio Tajani është zgjedhur sekretar i partisë së qendrës së djathtë Berlusconi Forza Italia (FI) në një kongres e kësaj partie të mbajtur këtë të shtunë në Romë.

Zëvendës të Tajanit u zgjodhën Roberto Occiuto, Alberto Cirio, Deborah Bergamini dhe Stefano Benigni.

Tajani, 70 vjeç, ka qenë numri 2 për një kohë të gjatë në qeverinë e ish-kryeministrit Silvio Berlusconi, i cili vdiq qershorin e kaluar në moshën 86-vjeçare. Tajani, i cili ka shërbyer si lider partie që nga vdekja e Berlusconit, gjithashtu ka qenë më parë zëvendëspresident i Parlamentit Evropian.

Artikulli paraprakU PËRPLAS ME PEMËN/ 35-VJEÇARI SHQIPTAR NË ITALI NDËRRON JETË NË AKSIDENT RRUGOR
Artikulli tjetërAKSIDENT NË AKSIN LEZHË-BALLDRE, PESË PERSONA TË PLAGOSUR.