Avioni luftarak rus rrëzohet në Detin Mesdhe

Një avion luftarak rus u rrëzua në Detin Mesdhe menjëherë pas ngritjes në fluturim transportuar i saj i avionëve në afërsi të bregdetit sirian të dielën, bënë të ditur dy zyrtarë amerikanë për Fox News. Tre avionë luftarakë rusë MiG-29 janë ngritur nga aeroplanmbajtësja e epokës sovjetike “Admiral Kuznetsov” për të fluturuar në drejtim të Sirisë. Një nga avionët shfaqi vështirësi mekanike dhe u kthye në drejtim të aeroplanmbajtëses. Një helikopter rus bëri të mundur shpëtimin e pilotit, i cili u hodh me parashutë, tha një zyrtar i mbrojtjes ruse.