SHBA hedh poshtë deklaratën e Gazment Badhit se SHBA njeh atë si kryetar grupi.

Në një reagim thuhet: Shtetet e Bashkuara besojnë se institucionet demokratike funksionale, përfshi një opozitë, janë jetike për çdo demokraci të shëndetshme. Shtetet e Bashkuara takohen rregullisht me komisionet parlamentare në lidhje me legjislacion kyç, të tillë si ai për Avokatin e Popullit, i cili luan një rol të rëndësishëm në reformën në drejtësi.

Nuk është roli i ambasadës që të zgjedhë se kush udhëheq partitë politike në Shqipëri. Gjithashtu, nuk e kemi ndryshuar pozicionin tonë në lidhje me individë të shpallur (non-grata) në Shqipëri dhe nxisim të gjithë aktorët që të shqyrtojnë me kujdes angazhimet e tyre me figura të tilla”.

Artikulli paraprak28 DEPUTETË FIRMOSIN QË BARDHI TË JETË KREU I GRUPIT, FELAJ: NUK E LEXOJ, NIKOLLA E KA MBAJTUR QËNDRIMIN! BARDHI: JENI E DETYRUAR
Artikulli tjetërFELAJ S’LEXOI SHKRESËN E BARDHIT, BERISHA: PO TEJKALONI ÇDO DITË LIMITET, PO SILLENI SI BANDË