2 Prilli, eshte nje simbol i demokracise dhe ne shembullin e kesaj ngjarje, eshte nje moment proteste ndaj dyshes Rama – Meta.

Basha nga Shkodra nuk ka kursyer akuzat ndaj qeverise shqiptare. Ne kete miting, Basha ftoi te gjithe shqiptaret ne protesta kunder qeverise. Lufta ndaj varferise, korrupsionit dhe beteja per dekriminalizimin kane qene serish ne qender te betejes opozitare duke hedhur akuza ndaj qeverise shqiptare, e cila sipas Bashes po detyron cdo dite shqiptaret te largohen nga vendi.