Presidenti i Republikës, Bajram Begaj, priti sot zv.Presidenten e Republikës së Bullgarisë, Iliana Iotova.

Gjatë takimit Presidenti Begaj vlerësoi bashkëpunimin shumë të mirë mes dy vendeve, në një vit që përkon me 110-vjetorin e vendosjes së marrëdhënieve diplomatike mes Shqipërisë dhe Bullgarisë.

Vizitat e nivelit të lartë që dy vendet kanë shkëmbyer vitet e fundit duhet të vijojnë edhe më tej në funksion të thellimit të bashkëpunimit në të gjitha sferat me interes të ndërsjellë.

Presidenti Begaj vlerësoi mbështetjen e Bullgarisë në kuadër të integrimit evropian të Shqipërisë, si dhe e konsideroi Bullgarinë një partnere ekonomike të rëndësishme. Sipas Kreut të Shtetit duhet të shfrytëzohen mundësitë e shumta që kanë dy vendet për të forcuar më tej këtë partneritet.

Gjithashtu, Presidenti Begaj vlerësoi mbështetjen e vazhdueshme të Bullgarisë në drejtim të Republikës së Kosovës si një garanci më shumë për stabilitetin dhe progresin e Ballkanit Perëndimor.

Artikulli paraprakFORCIMI I BASHKËPUNIMIT NË LUFTËN KUNDËR KRIMIT E TRAFIKIMIT TË DROGËS, BALLA TAKON HOMOLOGUN ITALIAN, MATTEO PIANTEDOSI
Artikulli tjetër“KA THIRRUR SOT NJË MBLEDHJE ME DYER TË MBYLLURA”, BERISHA AKUZA VELIAJT: DO T’I KALOJË 600 MLN LEKË KOMPANISË SË INCENERATORIT TË TIRANËS