Fredi Beleri, kryebashkiak i zgjedhur i Himarës, i është përgjigjur kryeministrit Edi Rama, pas reagimit të këtij të fundit në lidhje me protestën që u zhvillua dje në Himarë, ku kërkohej lirimi i Belerit. Në reagimin e tij Fredi Beleri thotë se vërtetë nuk duhet të komentohen vendimet e gjykatës e të prokurorisë, por ato nuk janë të pavarurar nga Edi Rama. Sipas Belerit ai është i vetmi i arrestuar në këto 33 vjet për krime zgjedhore. Sipas tij ai po mbahte në burg se është grek e se është cilësuar nga kryeministri si armiku personal i tij. Duke u ndalur tek pronat në bregdet, Beleri thotë se Rama s’ka pse të fshihet pas gishtit pasi sipas Belerit punonjësit e tij në Kadastër i detyrojnë pronarët e ligjshëm t’u shesin pronat që t’ua regjistrojnë.

‘Sa për pronat e bregut, nuk fshihesh dot pas gishtit, qe ia drejton gjithkujt, vetëm nga vetja nuk e kthen z. Kryeministër, punonjësit e tu ne kadastër i detyrojnë pronaret e ligjshëm t’u shesin pronat qe t’ua regjistrojnë. Te te kujtoj një shokun tënd qe shkarkoi 5-6 shefa kadastre ne Vlore qe te mos i regjistronin pronën te zotit se e kishte piketuar ai për investime strategjike.’- shkruan Beleri.

Në fund të fjalës së tij, Beleri i kërkon Ramës që ta lërë të zgjedhurin e popullit që të bëjë punën e vet. Protesta e organizuar në Himarë në mbështetje të Fredi Belerit, ka sjellë një reagim të gjatë e shterues nga kryeminsitri Edi Rama. Duke theksuar mardhëniet e mira me qeverinë e Athinës dhe popullin grek, kreu i qeverisë i ka kërkuar politkanëve atje t’i binden ligjit, ndërsa thekson se Beleri është çështje e drejtësisë shqiptare dhe si e tillë nuk duhet politizuar.

Fjala e plotë e Belerit

Duke falenderuar te paret votuesit e mi dhe me tej miqte e mi per mbeshtetjen e tyre diten e djeshme, dua t’ikthej nje pergjigje te shkurter Kryeministrit te vendit tim qe megjithe angazhimet e tij me miqte mezi priti te zbardhte dita dhe te jepte komentin e tij per protesten e djeshme ne Himare. Vendimet e gjykatave ‘te reformuara’ eshte e vertet qe nuk komentohen, por nuk mund te deklaroje qe keto gjykata e prokurori jane te pavarura prej tij. Ne cdo rast, para se te arrestohej nje prej te tijve, kryeministri e ka ditur para, dhe e ka shkarkuar apo larguar nga karrikja ngjitur tij, gjithe publiku i di rastet, para se te arrestohen te tijte, merret leje dhe i jepet kohe te beje deklaratat justifikuese paraprakisht, pergjegjesia eshte individuale.

Eshte e vertet qe shume nga te zgjedhurit dhe miqte e tij jane ne burg sot, por asnje prej tyre per krime zgjedhore, por per krime qe kane te bejne me shperdorime fondesh publike ne permasa gjigande, qe cuditerisht i benin pa ditur gje Kryeministri, megjithese ka qene ne karriken ngjitur me ta kur hidheshin firmat. Per krime zgjedhore jam i vetmi i arrestuar ne 33 vjet. Ne 33 vjet qe kemi degjuar per krime zgjedhore, vetem nje grek eshte arrestuar dhe vetem nje grek qe publikisht eshte cilesuar nga kryeministri si armiku i tij personal, mbahet ne burg. Te gjithe i kemi degjuar regjistrimet e dosjes se Dibres dhe Durresit, deri ne Gjermani kane shkuar, por asnje prej atyre qe u degjuan nuk eshte arrestuar, por jane ngritur ne detyre, nje minister madje. Edhe Erdogani si ju flet per Drejtesi te Pavarur. Dhe eshte ankuar se Amerika dhe Europa nderhyjne ne punet e gjyqsorit Turk. Edhe Erdogani mbahet si kampion demokracie qe nuk nderhyn ne sistemin e drejtesise!! Edhe ne diktature me vendime gjykate perndiqnin kundershtaret politike paraardhesit Tuaj, Z.Kryeminister! Sa per pronat e bregut, nuk fshihesh dot pas gishtit, qe ia drejton gjithkujt, vetem nga vetja nuk e kthen z. Kryeminister, punonjesit e tu ne kadaster i detyrojne pronaret e ligjshem t’u shesin pronat qe t’ua regjistrojne. Te te kujtoj nje shokun tend qe shkarkoi 5-6 shefa kadastre ne Vlore qe te mos i regjistronin pronen te zotit se e kishte piketuar ai per investime strategjike. Sa per lirine e shprehjes qe himariotet ushtruan dje, nuk na e keni dhene Ju z.Kryeminister, por ka lindur me ne dhe eshte mbrojtur me gjak. Te mburresh ne 2023, kur komunizmi ka rene prej 33 vitesh, se po na lene te shprehemi lirshem, eshte arrogance. Natyrisht neve vetem te shprehemi na ka mbetur, dhe do presim me durim qe drejtesia e “pavarur” nga Ju te flase fjalen e saj, por kjo ceshtje nuk mbaron ketu, tek gjykatat e kryeministrit. Populli ka folur z.Kryeminister, lere te zgjedhurin te beje punen e vet, kaperdije mospelqimin, dhe leri gjykatat te flasin, pa u thene ti qe “provat aty duhet te jene” dhe se “jane ‘te pavarura’. Drejtesia vonon po nuk harron!!!

Artikulli paraprakLIGJET E QEVERISË PËR STUDENTËT E MJEKËSISË DHE KANABISIN MIRATOHEN “NË HESHTJE”
Artikulli tjetërTENSIONET NË VERI TË KOSOVËS, VIHET NË PIKËPYETJE KTHIMI I NXËNËSVE NË SHKOLLA