Sali Berisha ka votuar mëngjesin e sotëm në shkollën 9-vjeçare “Kosova”, në Njësinë Bashkiake nr. 2 në kryeqytet. Për shkak se pajisja PEi nuk i njohu shenjën e gishtit, identifikimi i tij u bë manualisht në listën e zgjedhësve.

Ai ka qenë i shoqëruar nga bashkëshortja e tij Liri Berisha dhe pas përfundimit të votimit ka bërë thirrje për qytetarët të të shprehin vullnetin e tyre me votë dhe shtoi se duke nisur nga nesër, në Shqipëri merr fund monizmi.

“Ftoj qytetarët të flasin sot me votën e tyre për qeverisjen e tyre. Të gjithë ata që u ftuan nga armiku i egër i votës së lirë të shqiptarëve të rrinë në shtëpi, të mos harrojnë se ky është një apel i madh që të marrin pjesë në votime. Ai që ka frikë votën, ka frikë lirinë. Ftoj zgjedhësit shqiptarë të mos harrojnë se përsëritja e të njëjtit gabim e bën gabimin edhe më të madh, ndaj edhe le t’u prijë mençuria e tyre në mënyrë që të votojnë në interesin më të mirë të tyre, familjes dhe vendit të tyre. Kjo është pranvera e ndryshimit. Nesër Shqipëria arkivon përfundimisht monizmin e shëmtuar, kjo është një ditë fitoreje për demokracinë”- tha Berisha.

Ndërkohë, duke folur për problemet e shfaqura në pajisjet e identifikimit elektronik, Berisha tha se në darkë qeveria do pretendojë se kanë qenë hakerat iranianë ata që kanë ndërhyrë. Më tej, ai shtoi se nëse qytetarët tentojnë të telefonojnë policinë, nuk do kenë asnjë përgjigjie.

“Do dëgjoni në darkë që do thonë se ndërhynë hakerat iranianë, por në fakt janë hakerat qeveritarë që ndërhyjnë. Në Durrës pëeshkaqeni famoz Roni Shqota dhe disa drejtorë kanë preferuar të bëjnë të fortin në qendrën e votimit, janë përzënë sic e meritojnë. Sot policia e ka marrë pushim, nuk përgjigjet më edhe nëse i bini numrit”-përfundoi ai.

Artikulli paraprakZGJEDHJET VENDORE, CELIBASHI: NË 531 QENDRA VOTIMI KEMI PROBLEME ME IDENTIFIKIMIN ELEKTRONIK
Artikulli tjetërSHKODËR, VOTON EDHE BENET BECI: PJESËMARRJA DERI TANI 8%