Besimtarët katolikë, që në orët e para të mëngjesit u janë drejtuar kishave katolike me shportat e ushqimeve në duar për të bekuar ushqimin. Kjo festë ka bashkuar besimtarët shkodranë në takime dhe urime të shumta. Në këtë festë ndër më të rëndësishmet për besimtarët e krishterë, ata kanë shprehur urimet e tyre për festën e Pashkëve.

Festa e Pashkës simbolizon ringjalljen e Krishtit pas kryqëzimit të tij, e cila është festa më e shenjtë për besimtarët e krishterë.

Artikulli paraprakMASSAFRA URON PASHKËT PËR BESIMTARËT KATOLIKË
Artikulli tjetërVLLAZNIA DHE ERZENI NDAJNË PIKËT