Ndërsa Britania i jep sot lamtumirën e fundit Mbretëreshës Elizabeth ll, “marrëdhëniet speciale” të Amerikës me Britaninë mbyllin një cikël tjetër të saj.

Presidenti i SHBA Joe Biden dhe zonja e parë Jill Biden mbërritën në Britani të shtunën, duke vizituar arkivolin e Mbretëreshës Elizabeth II. Ata më vonë morën pjesë në një pritje në Buckingham Palace të organizuar nga Mbreti Charles III dhe Queen Consort.

Duke i bërë homazhe Mbretëreshës në fillim të javës së kaluar, Biden i tha mbretit Charles III se nëna e tij ndihmoi në forcimin e lidhjeve të kombit të tyre, “dinjiteti dhe qëndrueshmëria e saj thelluan miqësinë dhe marrëdhëniet e veçanta midis Shteteve të Bashkuara dhe Mbretërisë së Bashkuar”. 

Ishte diplomacia këmbëngulëse transatlantike e kryeministrit të Britanisë së Madhe të kohës së luftës, Ëinston Churchill, ajo që ndihmoi të fitonte mbështetjen amerikane për Britaninë në Luftën e Dytë Botërore.

 

 

Në fjalimin e tij të famshëm të “marrëdhënieve” në Misuri më 5 mars 1946, gjashtë vjet përpara se Princesha Elizabeth të bëhej mbretëreshë, Churchill sugjeroi një besim për kombet: “Këtu është mesazhi i popullit britanik dhe amerikan për njerëzimin”.

Mbretëresha do t’i zbatonte fjalët e Churchillit në mënyrë të plotë, dhe në mënyrë domethënëse ai do të ishte kryeministri i saj i parë dhe formues.

Në vitin 1946, Churchill vendosi bazat për dekada të bashkëpunimit të ngushtë, nga gjykimi i kriminelëve nazistë të luftës, te detyrat paqeruajtëse globale, te qëndrimi përkrah Amerikës pas sulmeve të 11 shtatorit të Al Kaedës.

Marrëdhënia funksionoi në të dyja mënyrat; Presidenti Bill Clinton ndihmoi qeverinë e Mbretëreshës të vendoste paqen në Irlandën e Veriut në vitin 1998, një paqe për të cilën Mbretëresha Elizabeth punoi pa u lodhur për ta forcuar.

Gjatë telefonatës së tij javën e kaluar, Presidenti Biden “përcolli dëshirën e tij për të vazhduar një marrëdhënie të ngushtë me Mbretin”.

(BalkanWeb)