Presidenti i SHBA Joe Biden duartrokiti anëtarët e Kongresit për dërgimin e një mesazhi të qartë dypartiak për botën se populli i Shteteve të Bashkuara qëndron së bashku me popullin trim të Ukrainës ndërsa mbrojnë demokracinë dhe lirinë e tyre.

Biden tha se burimet që ai kërkoi do t’i lejojnë SHBA-së të dërgojë më shumë armë dhe municion në Ukrainë, të plotësojë rezervat e veta dhe të mbështesë trupat amerikane të stacionuara në territorin e NATO-s.

“Së bashku me kontributet e aleatëve dhe partnerëve tanë, ne do të mbajmë sigurinë, ekonomike, ushqimin dhe ndihmën humanitare në Ukrainë, në të gjithë rajonin dhe në mbarë botën, dhe do të forcojmë më tej Ukrainën si në fushën e betejës ashtu edhe në tryezën e bisedimeve”, tha Biden.

Biden nënshkroi gjithashtu 100 milionë dollarë ndihmë ushtarake për Ukrainën, duke përfshirë municione shtesë artilerie dhe radarë baterish kundër artilerisë, të fundit në një seri transferimesh për të ndihmuar Kievin të zmbrapsë pushtimin rus.