SHTETI BALLKANAS, NUK NDRYSHON KURS NGA PERËNDIMI .Nacionalistët, me vizion të zbehtë për të ardhmen e Bosnjës, janë në favor për të kryesuar presidencën tre palëshë të Bosnjës, teska vendi ka ende plagë të hapura që nga ndarja e pasluftës së viteve 1992-1995.

Sipas autoriteteve vendase,  Bakir Izetbegoviç, Dragan Çoviç dhe Zheljka Cvijanoviq kryesojnë garën për presidencën trepalëshe të shtetit, respektivisht si përfaqësues të boshnjakëve , kroatëve  dhe serbëve. Ndërkohë Milorad Dodik ka deklaruar fitoren e tij si President i Republikës autonome serbe në Bosnje, 9 orë pas mbylljes së qendrave të votimit. Duke folur me gazetarët në Banja Luka, Dodik tha se votat janë ende duke u numëruar, por ai besonte plumbi i tij ishte i pakundërshtueshëm, duke nënkuptuar rizgjedhjen e tij në krye të komunitetit qe përfaqëson.“Sa i përket rezultateve për Presidentin e Republikës serbe të Bosnjes, deri tani janë numëruar 600.000 vota. Jam në avantazh me 12.000 pavarësisht se ka ende për t’u numëruar. Jam i sigurtë se e kam fituar këtë mandate”, – tha ai.Gjatë mandatit të tij të shkuar Dodik është përpjekur të ushqejë lidhjet me Rusinë dhe në këtë mënyrë serbët nacionalistë e shohin si mbrojtësin e tyre të madh në pushtet. Kreu i serbëve të  bosnjës mbron shkëputjen nga Bosnja, diçka që Perëndimi e  kundërshton.

[iframe width=”300″ height=”360″ src=”//www.youtube.com/embed/78OWnICGMdo?feature=player_detailpage” frameborder=”0″ allowfullscreen ]
Artikulli paraprakDITA BOTËRORE E SHËNDETIT MENDOR
Artikulli tjetërBASKETBOLL, VLLAZNIA NISET DREJT PRISHTINËS