Deputeti i PS, Erjon Braçe i propozon qeverisë që të bëjë një paketë të re mbështetjeje për të gjithë ata njerëz, që po goditen më fortë nga kriza e çmimeve.

Nuk kemi krizë, kemi goditje. Kjo është goditja e tretë për ekonominë në vitet e fundit. Rritja ekonomike e vitit 2022 pritet të jetë 3%, por do të jetë e zbehtë nga rritja e çmimeve. Inflacionin e ndjejnë qytetarët në xhepat e tyre cdo ditë. Është inflacion i ndjeshëm, është kthyer në inflacion me bazë të gjerë dhe pritet të mbetet në nivele të larta muajt në vijim.

Populizmi nuk duhet të kthehet në barrë për ekonominë kombëtare. Buxheti që ndryshuam me aktin normativ ka akomoduar nevojat shtesë të ekonomisë, por edhe nevojat për të mbështetur të varfrit, por duhet rishpërndarje dhe kjo duhet bërë tani. Tani duhet një paketë e re mbështetje për ata që po goditen më fortë”, tha deputeti Braçe.

Artikulli paraprakSALIANJI: KU ËSHTË VAJZA ME SYZE E OFL, S’PO ARRESTONI DOT KRIMINELËT
Artikulli tjetërRAMA TREGON PROPOZIMIN E RI TË QEVERISË: ATA QË MARRIN RROGË DERI NË 50 MIJË LEKË…