RAPORTI I VITIT 2012 NGA OBSH:  NJË I VETËVRARË ÇDO 40’’
Cdo 40 sekonda ne bote vetevritet nje person dhe kjo tendence eshte rritur 20 here, aq sa aktualisht,

mbi 800 mije persona I japin fund jetes brenda nje viti.Shifrat e bera publike nga nje studim I Organizates Boterore te Shendetesise tregojne se gjate vitit 2012 ne Shqiperi jane vetevrare 205 persona, nga te cilet 11 ishin meshkuj dhe vetem 93 femra. Pra, ndryshe nga sa mendohej, te dhenat tregojne se tendencen per t’I dhene fund jetes e kane me shume burrat shqiptare, se sa grate.
E ndare ne grupmosha, me te prirurit jane burrat mbi 70 vjec, ndersa gati 1% e totalit jane femije te moshes nga 5 deri ne 14 vjec. Megjithate, moshat me te rrezikuara ndaj asaj qe OBSH e quan semundje mendore, jane 50-69-vjecarët dhe 30-49-vjecarët.
Pavaresisht stabilizimit te shifrave, OSBH jep alarmin per rritjen e tendendces se vetevrasjes te moshat e reja nga 15-20 vjec.
Nga ana tjeter, mjeket ne Shqiperi konfirmojne se rreth 3 mije persona ne vit tentojne te vetevriten, ndersa mbi 85% e atyre qe deshtojne ne perpjekjen e pare, I kthehen perseri vetevrasjes. Nje pjese we konsiderueshme perdorin fostoksinen, por nuk mungojne edhe perdorimi I medikamenteve te tjera, I perdorimit te armeve, varjes ne litar, hedhjes nga lartesite,
OBSH u kerkon qeverive ne mbare boten që ta kthejne ne prioritet luftën ndaj këtij fenomeni, i cili po merr përmasa gjithnjë e më shqetësuese edhe për shkak të gjendjes ekonomike dhe mostrajtimit të sëmundjeve të shëndetit mendor.
Semundje mendore apo jo, asgje nuk mund ta justifikoje dhenien fund jetes, asaj qe Nene Tereza e quante shans, sfide, detyre, mister, trishtim, lufte e aventure.
Sepse jeta eshte e bukur. 

 

 

 

 

[iframe width=”300″ height=”360″ src=”//www.youtube.com/embed/WbMItuV4z1Y?feature=player_detailpage” frameborder=”0″ allowfullscreen ]
Artikulli paraprakARRESTOHET GUVERNATORI ARDIAN FULLANI
Artikulli tjetërSHTËPIA “LORO BORIÇI” PO HUMB IDENTITETIN