SI TË JETONI MË GJATË, ÇFARË ËSHTË REGJIMI USHQIMOR NORDIK

Regjimi ushqimor Nordik është një mënyrë e të ushqyerit që fokusohet në prokuktet lokale të vendeve nordike si Norvegjia, Danimarka, Suedie, Finlanda dhe Islanda. Ai...

ÇMIMET OSCAR, NJË SHPRESË PËR KTHIM NË NORMALITET

Për herë të parë pas dy vjetësh, teatri Dolby në Los Anxheles shtron tapetin e kuq për të mirëpritur sot në mbrëmje ceremoninë e...

PESË PËRFITIMET SHËNDETËSORE TË SHAFRANIT TË INDISË, ERZËS SË “ARTË”

Shafrani i Indisë është një erëz e verdhë e artë, që është përdorur për shekuj në mjekësinë tradicionale indiane. Përbërësi kryesor i shafranit të...

NJË LULESHTRYDHE KA MË SHUMË VITAMINË C SESA NJË PORTOKALL! KONSUMOJINI SA MË SHUMË

Një luleshtrydhe ka më shumë vitaminë C sesa një portokall! Ky frut kaq i vogël, por i fuqishëm, është i pasur me përfitime shëndetësore. Më poshtë...

GJITHÇKA DUHET TË DINI PËR NGRIRJEN E QAFËS

Qafa përbëhet nga muskuj, tendina, ligament dhe kocka. Të gjitha këto bashkëpunojnë për të mbështetur kokën dhe lehtësuar lëvizjen e saj në drejtime të ndryshme. Ka...

ÇFARË DUHET TË BËNI PARA GJUMIT, QË TË KENI NJË ZGJIM TË MIRË

A nuk do t’ju pëlqente të zgjoheshit në mëngjes, të përgatisni rrobat që do vishni, të hani mëngjesin dhe të largoheni nga shtëpia ngadalë....

KA NJË SHPJEGIM PSE DISA NJERËZ E VUAJNË VAPËN MË SHUMË SE TË TJERËT

Ardhja e sezonit të verës për dikë është një mundim i vërtetë. Intoleranca e nxehtësisë rezulton ndër vështirësitë e mëdha që organizmi të rregullojë...

NDRYSHIMI MES GODITJES DHE DROBITJES NGA I NXEHTI, SI TË SHMANGNI SËMUNDJET E LIDHURA...

Temperaturat mbi mesataren ose moti jashtëzakonisht i lagësht, vret çdo vit njerëz në të gjithë botën. Prandaj është e rëndësishme të dini se si të...

PSIKOLOGJIA E AROMAVE, SI E NDIKOJNË TRURIN, KUJTESËN DHE EMOCIONET

Aromat e ndryshme mund të përcjellin informacione shumë të rëndësishme në tru, duke pasur ndikim jo vetëm tek humori, por edhe kujtesa, sjellja dhe...

BOTA