W3Schools

Alibaba investon 590 milionë dollarë në Meizu

Në tetor të vitit të kaluar ishte prezantuar modeli i ri i telefonit të kompanisë kineze, Meizu MX4 Pro, i cili sjell karakteristika të avancuara sikurse procesorin 8-core Samsung Exynos CPU, ekranin quad-HD, 3 GB RAM dhe kamera tejet cilësore.

Ja përse nuk duhet t’i postoni fotot e fëmijëve në “Facebook

Prindërit, të cilët vendosin që të mos i ndajnë informacionet mbi fëmijët e tyre në Facebook, po bëhen më të shumtë. Frika është se mos dikush mund t’i keqpërdorë imazhet dhe të dhënat private. Por ekziston edhe një rrezik për sigurinë. Ju mbase jeni nga ata prindër të kënaqur dhe fëmijët tuaj janë ende shumë të vegjël për t’u shpallur “luftë” dhe mjaftueshëm të rritur sa të mos qajnë gjatë gjithë natës! Nuk kalon ditë që ju të mos postoni diçka që e “meriton” të postohet në rrjetet sociale: dhëmbi i parë i fëmijës tuaj, fjala e parë, mimika e parë e çuditshme, të qeshurat etj.

Brazil, lojtarët prodhojnë energji në fushë

Disa fëmijë në Brazil luajnë sot në atë që mendohet të jetë fusha e parë e futbollit në botë që prodhon energji elektrike.

Apple shet 73 milionë iPhone 6 për tre muaj, Apple Watch vjen në mars!

Një analist i KGI Securities që është shumë i njohur kur bëhet fjalë për kompaninë Apple ka publikuar një raport të ri të hulumtimit sa i përket shitjeve të kompanisë amerikane, përkatësisht shitjeve të iPhone 6.

Facebook do të ndihmojë në gjetjen e fëmijëve të humbur

Facebook pohon se do të bashkëpunojë me Qendrën Kombëtare për Fëmijët e Humbur dhe të Shfrytëzuar për t’i ndihmuar përdoruesit që të gjejnë fëmijët e tyre të humbur.

SAMSUNG VS GOOGLE-NEXUS 6

Samsung Galaxy S6 mësohet se do të vijë me risi ndryshe nga linja e mëparshme e Galaxy, ai do ta ofrojë një version të ri të ndërfaqes, i cili do të jetë i ngjashëm me atë të tabletit të Google - Nexus 6.

Samsung planifilkon blerjen e BlackBerry-it

Kompania Samsung raporton se ka në plan të blejë kompaninë kanadeze BlackBerry për 7.5 miliardë dollarë. Sipas gazetës prestigjioze Reuters, Samsung i ka ofruar BlackBerry-t një shumë prej 13.35 dollarë deri në 15.49 dollarë për aksion.

Google po ndërton një sistem të ri përkthimi në kohë reale

Muajin që kaloi, Skype i Microsoft lançoi një program që bën përkthimin në kohë reale të fjalëve të njerëzve gjatë bisedës së tyre në Skype. Tani duket se do të shohim dhe versionin e Google të këtij programi.

Instagram është rrjeti social me rritjen më të shpejtë nga të gjithë, thotë një...

Të dhënat e reja nga Pew Research Internet Project të lëshuar të premten kanë gjetur se Instagram është rrjeti social me rritjen më të shpejtë në SHBA, ndër të rriturit për vitin e kaluar.

CES 2015: Ky robot mund t’ju vjedhë punën një ditë!

Mirë se vini në të ardhmen njerëz, bëhuni gati të ndiheni të padobishëm. Toshiba prezantoi një robot të ri në panairin CES 2015 në Las Vegas, i cili mund t’ju vjedhë punën një ditë.

BOTA