RRITJA E SËMUNDJEVE KRONIKE, BB: NË SHQIPËRI 93.1% E POPULLSISË TË PREKUR

Pavarësisht rritjes së jetëgjatësisë, rritja e sëmundjeve kronike dhe jo të transmetueshme është shndërruar në një kërcënim global. Çdo vit në të gjithë globin,...

NUK FLET E AS NUK SHIKON,PRINDERIT APEL PËR NDIHMËN E SHQIPTARËVE

Një djalë i vogël ka nevojë për ndihmën e të gjithë shqiptarëve. Ai quhet Dorjan Luka dhe është vetëm dy vjeç e gjysëm. I vogli...

INTERNETI/ SHQIPTARËT E PËRDORIN PËR INFORMACIONE DHE FILMA, EUROPIANËT PËR TË MARRË E-MAIL-E

Në Shqipëri 68.6% e individëve të moshës 16-74 vjeç deklaruan se ishin përdorues të internetit (të paktën në tre muajt e fundit). Sipas Eurostat,...

VLORA, BERATI DHE TIRANA, QARQET ME NUMRIN MË TË LARTË TË ABORTEVE

Demografia e Shqipërisë ka hyrë në një cikël krize, prej emigracionit të lartë, rënies së numrit të lindjeve, rënies së martesave, rritjes së divorceve...

LEZHË, 60 RASTE NË DITË TË PREKUR NGA GRIPI

Ne Lezhe, ne urgjencen e pediatrise se Spitalit Rajonal jane rritur ndjeshem rastet e te prekurve nga gripi. Ne kete urgjence paraqiten afro 60 raste...

NË SHQIPËRI VDEKJET E PARAKOHSHME NGA DROGA MË TË LARTA TE MOSHA MBI 50...

Shqipëria renditet e treta në botë për përdorim e lartë të kokainës, ku sipas Zyrës së Kombeve të Bashkuara për Drogën dhe Krimin, 2.5%...

SA BUJARË JANË SHQIPTARËT? DEL RAPORTI PËR KURNACËT NË EUROPË (RENDITJA)

Vetëm 23 % e shqiptarëve janë bujarë dhe të sjellshëm dhe zyrtarisht, sipas një raporti të fundit, jemi ndër më ‘kurnacët’ në Europë, ndonëse...

200 RASTE ME SHUMË NË 2019, DHUNA NË FAMILJE,4600 RASTE TË DENONCUARA

200 raste të dhunës në familje janë regjistruar më shumë se viti paraardhës gjatë 2019. Nga 4600 raste të denoncuara gjysma e tyre janë trajtuar...
video

KURBIN, TË JETOSH MES VARFËRISË DHE ERRËSIRËS

Prej 5 vitesh cifti bashkeshorteve Nika ne Patok te Kurbinit, jetojne ne erresire totale.Sipas kryefamiljarit shkak per kete jane bere bindjet e tij te...

RAPORTI: SHQIPËRIA DHE MAQEDONIA MË TË NDOTURAT NË EUROPË PËR 2020

Cilësia e ajrit, ujit dhe tokës ku jetojmë, pa diskutim që janë një përcaktues i rëndësishëm i cilësisë së jetës që ne bëjmë. Për...

BOTA