TERRITORIALJA, NË 2015-tën DO TË KETË 1785 KËSHILLTARË

LIGJI I RI, KUSHTËZON EDHE PREZËNCËN E PARLAMENTARËVE TË VEGJËL.Në shkallë vendi do të ketë 1785 këshilltarë të bashkive. Në bazë të përllogaritjeve të kryera nga të dhënat e ofruara nga ministria përkatëse mbi numrin e popullsisë të 61 bashkive të reja dhe të ligjit që përcakton kriteret për numrin e “parlamenteve” lokale, rezulton se numri i anëtarëve nuk do t’i kalojë 1800 vetë. Tirana,

SHTËPITË PËR STADIUMIN DO SHEMBEN

NË GJYSMËN E JANARIT INUK PRITET TË VIJË PËR TË PRISHUR .Fati i afro 30 objekteve përreth stadiumit “Loro Boriçi” duket se është vendosur përfundimisht. Për shkak të rikonstruksionit që pritet t’i bëhet stadiumit, ato shtëpi të parashikuara për tu prishur aq sa duhet për të krijuar të gjitha hapësirat e duhura sipas projektit me shumë gjasa do të shemben.

DËBORA, NISIN PROBLEMET E PARA

PËRVEÇ RESHJEVE NË ZONAT MALORE, BLLOKOHET RRUGA DREJT IBALLËS.Reshjet e Debores, kane shkaktuar problemet e para ne qarkun e Shkodres. Burime prane shtabit te emergjencave civile, bejne me dije se si rezultat I reshjeve te debores te cilet kane qene intensive gjate nates qe sapo lame pas ka pasur problem sa I takon veshtiresive ne qarkullimin e automjeteve ne Rrethin e Pukes,

VERIU NËN SUNDIMIN E DËBORËS

BËHET E DITUR SE DËBORA KA NISUR ME INTENSITET TË LARTË.Janë rikthyer në të gjithë rrethin e Kukësit reshjet e dëborës, të cilat shoqërohen me erëra të forta. Sipas informacioneve të mbledhura nga zonat e thella, bëhet e ditur se dëbora ka nisur me intensitet të lartë, ndërkohë që shpejtësia e erës është e konsiderueshme.

BLLOKU I PALLATEVE “VAU DEJËS”, NISIN PROBLEMET

PAS RIKONSTRUKSIONIT PJESË TË SHESHIT MBUSHEN ME PELLGJE UJI.Kështu do të shprehej nënkryetari i Bashkisë Shkodër Ahmet Omi pas rikonstruksionit që u bë në bllokun e pallateve “Vau Dejës” në qytetin e Shkodrës.

TRAGJEDIA NË MAL TË ZI, KTHEHEN TË PLAGOSURIT

SHTETASIT SHQIPTARË KTHEHEN NË ATDHE PAS MJEKIMIT NË TIVAR. Mbërrijnë në Shqipëri 30 shtetasit shqiptarë që mbetën të plagosur në aksidentin e se premtes në Mal të Zi.

KOMUNAVE I BLLOKOHET BUXHETI

DUHET TË PAGUAJNË ENERGJINË QË UJËSJELLËSI FSHAT NUK E KA SHLYER PËR OSHEE.Pothuajse të gjitha Komunave të Qarkut të Shkodrës që janë pjesë e shoqërisë aksionere me ndërmarrjen e ujësjellësit fshat  u është bllokuar buxheti prej afro një jave. Në këtë mënyrë, komunat nuk mundet që të bëjnë asnjë lëvizje me buxhetin e tyre.

DËBORA, PËRFSHIN VERIUN E VENDIT

PROBLEME NË RRUGËN E KOMBIT, AUTORITETI RRUGOR NË GADISHMËRI.Reshjet e shumta të borës kanë përfshirë Shqipërinë, kryesisht ne pjesën veriore të saj. I gjithë qarku i Kukësit është mbuluar nga dëbora, e cila ka përfshirë edhe rrugën e kombit, nga Fushë-Dukagjini, deri në hyrje të Tunelit të Kalimashit, si dhe në disa pjesë të segmentit Kukës – Morinë.

TROKET ZYRTARISHT DIMRI, DËBORA ZBARDH ZONAT MALORE

NË LARTËSITË MBI 800 METËR, JANË REGJISTRUAR RESHJET E PARA TË DËBORËS.Gjate nates se kaluar dhe mengjesin e sotem, reshje te medha debore kane rene ne veri, Reshjet e debores kane perfshire te gjithe qarkun e Shkodres.

MINISTRI I SHËNDETËSISË, VIZITON TË PLAGOSURIT

BEQAJ: NGJARJA E RËNDË, JEMI PRANË TË LËNDUARVE NGA KY AKSIDENT.Autoritetet Shqiptare kanë qënë pranë të plagosurve, të tragjedisë në Malin e Zi. Ministri I Shëndetësisë, Ilir Beqaj, ka udhëtuar nga Tirana në drejtim të Spitalit të Tivarit,

BOTA