EBOLA, KENIA MBYLL KUFIJTË

300 KAMIONË NDIHMASH RUSE BLLOKOHEN  NË UKRAINË.
Një autokolonë e madhe ruse me ndihma humanitare, vazhdon të qëndrojë e bllokuar pranë kufirit me Ukrainën, në pritje të garancive për sigurinë, që të lejohet të hyjë në Ukrainë.

DORËHIQET KRYEMINISTRI IRAKIAN

VENDI I PËRÇARË SHPRESON PAJTIMIN E PALËVE NË PUSHTET
Kryeministri i Irakut, Nuri Maliki, ka dhënë dorëheqjen duke i dhënë fund ngërçit politik në Bagdad, teksa qeveria lufton kundër kryengritësve.

PAPA, THIRRJE PËR PAQE DY KOREVE

FRANÇESKU VIZITON AZINË PAS 25 VJETËSH.
Papa Francesku nisi viziten e tij te pare ne Azi dhe te paren vizite te nje pape ne kete kontinent pas 25 vjetesh, duke u ndalur ne Seul te Korese se Jugut.

SITUATA NË IRAK, REAGON KOMUNITETI FETAR KËSHILLI NDËRFETAR SHQIPTAR DËNON ME FORCË AKTET MAKABRE

Këshilli Ndërfetar i Shqipërisë dhe anëtarët e tij (Komuniteti Musliman i Shqipërisë, Kisha Ortodokse Autoqefale e Shqipërisë, Kisha Katolike e Shqipërisë dhe Kryegjyshata Botërore Bektashiane, mbështetur dhe nga Vëllazëria Ungjillore e Shqipërisë, përmes një deklarate për shtyp dënojnë dhunën dhe krimet e terroristëve të ISIS në Irak.

ERDOGAN: FITOI KABULI, SARAJEVA DHE SHKUPI

KRYEMINISTRI MERR 52% TË VOTAVE SI PRESIDENT TURQISË
Rexhep Taip Erdogan eshte president I Turqise me 52% te votave direkt nga populli, ne zgjedhjet presidentciale te se dieles.

GATI 50 VIKTIMA NGA RRËZIMI I AVIONIT

IRAN, 48 TË VDEKUR, MES TYRE 2 FOSHNJE DHE 3 FEMIJË NËN 12 VJEÇ
48 persona kane humbur jeten si pasoje e rrezimit te nje avioni ne verilindje te Iranit.  Autoriteti i Aviacionit Civil  raportoi se ne avion gjendeshin edhe dy foshnje dhe tre femije nen moshen 12 vjecare.

RIFILLOJNE SULMET NË GAZA

IZRAELI: NUK DO TË KETË NEGOCIATA NËN ZJARR
Te pakten pese persona jane vrare gjate sulmeve ajrore izraelite ne rripin e Gazas, deklarojne zyrtare te shendetsise, pasi militantet palestineze vazhdojne sulmin me raketa ne Izrael. Zyrtare izraelite kane deklaruar se shteti hebre do te riperterije ofensiven e vet ushtarake pas perfundimit te armepushimit dhe ne pergjigje te raketave nga grupi militant Hamas qe dominon ne Rripin e Gazas.

SHBA NIS SULMET AJRORE NË IRAK

PRESIDENTI AMERIKAN: JO MË TRUPA TOKËSORE NË KËTË VEND
Shtete e Bashkaura te Amerikes nisen sot rreth mesdites sulmet ajore ne Irak.Pas autorizimit te nje dite me pare nga ana e presidentit Obama te sulmeve ndaj objektivave te ekstremisteve te ISIS, forcat ajrore amerikane nisen sot rreth ores 14:00 me oren tone,

ITALIA BIE PRAPË NË REÇENSION?

6 MUAJT E PARË TË 2014-s TREGOJNË RËNIE TË EKONOMISË ITALIANE
Shifrat e fundit zyrtare për dy tremujorë me radhë, tregojnë për një rënie te ekonomisë se Italisë ne recension.
GDP, vlera e të gjitha mallrave dhe shërbimeve në vend, u tkurr me 0.2% në tremujorin e dytë të ketij viti.

3 DITË ARMËPUSHIM NË GAZA PAS 2 MIJË VIKTIMASH

BANORËT KTHEHEN NË SHTËPITË E SHKATËRRUARA NGA LUFTA
Ushtria izraelite deklaroi sot se ka tërhequr trupat e saj tokësore nga Gaza për një armëpushim 72-orësh.

BOTA