W3Schools

6 TETOR, ÇMIMET NOBEL

JA DISA FAKTE NGA TRADITA E SHPËRNDARJES SË ÇMIMEVE. Me 27 nentor te vitit 1895 Alfred Nobel nenshkroi testamentin e tij te fundit duke e dhene pjesen me te madhe te pasurise se tij per nje seri cmimesh ne fizike, kimi, mjekesi, letersi dhe paqe te cilat u quajten cmimet Nobel.

GRINDJET, “MBYLLET” OPERA E ROMËS

ANULOHET “AIDA”. PUSHOHET KORI E ORKESTRA QË KUSHTONIN 3.4 MLN EURO.
Pushohet kori dhe orkestra e Teatrit te Operas se Romes. Pas muajsh agonie, grindjesh te brendshme, grevash dhe sulmesh qe çuan ne ikjen traumatike nga skena te maestros Richardo Muti, Bordi i Teatrit te Operas se Romes vendos te pushoje 182 pjestare te korit dhe orkestres, nga 460 punonjes qe ka ky teater.

11 SHTATOR, 13 VJET MË PAS

PËRKUJTOHEN NË SHBA SULMET E 11 SHTATORIT QË TRONDITËN GLOBIN. 11 shtator 2001, dite e marte, ora 8 e 45, nje Boeing 767, i Linjës Ajrore Amerikane, i mbushur me 20.000 gallon karburant, u përplas në kullën veriore të Ëorld Trade Center në Neë York.

ZYRTARË TË LARTË, NË “SITËN” E PROKURORISË

KËTO DEKLARATA U BËNË PUBLIKE NGA PROKURORI I PËRGJITHSHËM LLALLA
Nga Bukureshti, Prokurori i Përgjithshëm Adriatik Llalla kërkoi shtimin e kapaciteteve njerëzore në Prokurorinë e Krimeve të Rënda  në kushtet kur numri i zyrtarëve të vënë nën hetim për korrupsion, sipas tij po rritet ndjeshëm.

PËRFUNDON SAMITI I NATO-s

 

KRYEMINISTRI RAMA: VLERËSIM PËR KONTRIBUTIN E SHQIPËRISË
Me mbylljen e Samitit dy ditor në Uells, Shqipëria u vlerësua për rolin e saj në gjirin e Aleancës së NATOs

RAMA DHE KODHELI NË SAMITIN E NATOS-s

LIDERËT BOTËRORË TAKOHEN NË WALES TË BRITANISË SË MADHE.Ka nisur sot Samiti i Aleancës së Atlantikut Verior në Wells të Britansë së Madhe, ne te cilin Shqiperia perfaqesohet nga kryeministri Edi Rama, Ministrja e Mbrojtjes, Mimi Kodheli dhe Ministri Jashtëm, Ditmir Bushati. Ky është samiti i parë i NATOS në Britanine e Madhe.

UKRAINE,ARRIHET MARRËVESHJA PËR PAQE

KONFLIKTI MORI JETËN E 2600 PËRSONAVE DHE SHPËRNGULI 340 MIJË.
Pas nje konflikti disamujor qe u mori jeten rerth 2600 personave dhe shpernguli 340 mije te tjere nga shtepite e tyre, Rusia dhe Ukraina kane arritur me ne fund marreveshjen e paqes.

I PRESIN KOKËN GAZETARIT TJETËR AMERIKAN

DYSHOHET SE ËSHTË I NJËJTI EKZEKUTOR ANGLEZ.

Nje tjeter gazetari amerikan I eshte prere koka sot nga ekstremistet islamike ne Siri.

HARTA E XHIHADISTËVE TË HUAJ NË SIRI E IRAK

CNN: LUFTOJNË EDHE 120 KOSOVARË, 700 GJERMANË E 300 FRANCEZË.
Pak dite pas konfirmimit se ekzekutori I gazetarit amerikan ishte nje ish-repist londinez I konvertuar ne xhihadist, perendimi ka nisur te shqetesohet nga ky fenomen.

RAMA E THAÇI UROJNË DREJTUESIT E RINJ TË BE

MOGHERINI, MIKE E VJETËR. TUSK, EUROPIANIST REFORMATOR.
Zgjedhja e Federicca Mogherinit si Shefe e Politikes se Jashtme te Bashkimit Europian, eshte pritur me nota entusiazmi nga te dy kryeminsitrat shqiptare.

BOTA