IDEATORI I SULMEVE NE PARIS, MUND TE JETE NE SIRI

Detaje të reja kanë dalë rreth sulmeve terroriste në Paris, përfshi edhe zërat se i dyshuari i arratisur Salah Abdeslam kishte blerë detonatorë në një dyqan fishekzjarresh përpara sulmit dhe pretendimet nga një burim, se akoma më shumë sulme do të ndodhin, shkruan CNN.

OBAMA, HOMAZHE NDAJ VIKTIMAVE TË FRANCËS NË BATACLAN

Presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Barak Obama ka vizituar teatrin e Bataclanit, menjëherë pas mbërritjes në Paris, ku do të marrë pjesë në samitin global mbi ndryshimet klimatike.I shoqëruar nga presidenti francez Francois Hollande dhe Kryetari i Bashkisë së Parisit Anne Hidalgo, Obama

PAPA FRANÇESKU: KATOLIK DHE MYSLIMANË, JEMI VËLLEZËR

Papa Françesku u shpreh këtë  të hënë se të krishterët dhe myslimanët janë vëllezër. Ai i bëri këto komente duke folur në xhaminë kryesore në Bangui, kryeqyteti i Republikës së Afrikës Qendrore. “Së bashku ne duhet t’i themi jo urrejtjes, hakmarrjes dhe dhunës, posaçërisht asaj dhune që ushtrohet në emër besimit apo në emër të vet Zotit.

OBAMA NË PARIS, VENDOS LULE NË BATACLAN

Presidenti amerikan Barack Obama, i cili është i pranishëm në Paris për samitin e ndryshimeve klimaterike, ka vizituar skenën e masakrës në teatrin Bataclan.

TURQI , POLICIA ‘LUFTË’ ME DISA PERSONA TË ARMATOSUR

Një avokat kurd dhe aktivist i njohur, i cili u përball me akuza penale për mbrojtjen e rebelëve kurdë, është qëlluar në kokë për vdekje në Turqi Tahir Elci, 49 vjeç, u qëllua nga një plumb gjatë përleshjeve mes policisë dhe disa njerëzve të armatosur teksa ai mbante një fjalim ku bënte thirrje për t’i dhënë fund dhunës mes shtetit turk dhe grupit të rebelëve kurdë.

FRANCA PËRKUJTON 130 VIKTIMAT QË U VRANË ME 13 NËNTOR

Franca ka mbajtur një shërbim përkujtimor kombëtar për 130 personat që humbën jetën pas sulmeve terroriste të dy javëve më parë. Rreth 1000 persona morën pjesë në shërbimin përkujtimore në qendër të Parisit, përfshi presidentin Francois Hollande, të mbijetuar të sulmit dhe familjarë të viktimave.

RENZI – HOLLANDE: DUHET NJË KOALICION KUNDËR ISIS

“Është i domosdoshëm një koalicion më i gjerë për të shkatërruar ISIS”, ka deklaruar kryeministri italian Matteo Renzi gjatë vizitës së tij në Paris ku u takua me Presidentin francez Hollande.

RRËZIMI I AVIONIT RUS, TURQIA PUBLIKON VIDEON 3D

Një avion bombardues rus SU-24M u qëllua dhe rrëzua në Siri nga forcat ajrore turke të martën (24 nëntor). Moska dhe Ankaraja kanë dhënë versione të ndryshme të asaj që ndodhi, dhe rrethana e incidentit janë ende nën hetim.

MERKEL DHE HOLLANDE, HOMAZHE NE SHESHIN “LA REPUBLICE”

Presidenti francez Francois Hollande dhe kancelarja gjermane Angela Merkel kanë mbajtur homazhe në nder të viktimave të sulmeve të 13 nëntorit në Paris. Dy liderët vendosën lule në sheshin Republika, i kthyer tashmë në qendrën simbolike të zisë dhe dhimbjes franceze për vdekjen e 130 personave dhe plagosjen e 400 të tjerëve.

103 VJETORI I PAVARËSISË, OBAMA MESAZH PËR SHQIPTARËT

Presidenti i SHBA, Barack Obama ka uruar Presidentin e Shqipërisë Bujar Nishani për festën e pavarësisë. Në një mesazh urimi kreu i Shtëpisë së Bardhë vlerësoi marrëdhëniet mes SHBA dhe Shqipërisë duke e vënë theksin edhe tek nënshkrimi në prill i Partneritetit Strategjik Sh. B. A. – Shqipëri.

BOTA