RAMA E THAÇI UROJNË DREJTUESIT E RINJ TË BE

MOGHERINI, MIKE E VJETËR. TUSK, EUROPIANIST REFORMATOR.
Zgjedhja e Federicca Mogherinit si Shefe e Politikes se Jashtme te Bashkimit Europian, eshte pritur me nota entusiazmi nga te dy kryeminsitrat shqiptare.

XHIHADISTËT, VIDEO-EKZEKUTIM MAKABËR

200 MIJË VIKTIMA E 6.5 MILIONË REFUGJATË NGA LUFTA CIVILE NË SIRI
Me shume se 3 milione siriane jane larguar nga vendi I tyre qe prej fillimit te luftes civile 3 vjet me pare, ndersa numri I te vrareve I kalon te 190 mije persona.Nderkohe, me shume se gjysma e 6.5 milione personave qe jane shperngulur nga shtepite e tyre brenda Sirise, jane femije.

I PRITET KOKA GAZETARIT AMERIKAN

FOLEY NË VIDEON E EKSTREMISTËVE: DO TË DOJA T’MOS ISHA AMERIKAN
Kjo video e shperndare ne Youtube nga ekstremistet e ISIS tregon prerjen e kokes se gazetarit amerikan James Foley.

MELBURN, QYTETI MË I MIRË NË BOTË

“THE ECONOMIST” RENDIT QYTETET MË TË MIRA NË BOTË.
Njesia e Inteligjences e revistes “The Economist” ka publikuar rezultatet e anketes vjetore per qytetet me te mira ne bote per te jetuar.

5 RUANDEZË PËRDHUNOJNË MLADIÇIN

HAGË, SHESHEL: HERA E PARË QË NDIHEM I FRIKËSUAR.
I akuzuari për krime lufte Ratko Mlladiç është përdhunuar nga 5 persona në burgun e Hages.Lajmi eshte bere publik fillimisht nga media boshnjake, por eshte transmetuar edhe nga media tjera te rajonit e me gjere.

EBOLA, KENIA MBYLL KUFIJTË

300 KAMIONË NDIHMASH RUSE BLLOKOHEN  NË UKRAINË.
Një autokolonë e madhe ruse me ndihma humanitare, vazhdon të qëndrojë e bllokuar pranë kufirit me Ukrainën, në pritje të garancive për sigurinë, që të lejohet të hyjë në Ukrainë.

DORËHIQET KRYEMINISTRI IRAKIAN

VENDI I PËRÇARË SHPRESON PAJTIMIN E PALËVE NË PUSHTET
Kryeministri i Irakut, Nuri Maliki, ka dhënë dorëheqjen duke i dhënë fund ngërçit politik në Bagdad, teksa qeveria lufton kundër kryengritësve.

PAPA, THIRRJE PËR PAQE DY KOREVE

FRANÇESKU VIZITON AZINË PAS 25 VJETËSH.
Papa Francesku nisi viziten e tij te pare ne Azi dhe te paren vizite te nje pape ne kete kontinent pas 25 vjetesh, duke u ndalur ne Seul te Korese se Jugut.

SITUATA NË IRAK, REAGON KOMUNITETI FETAR KËSHILLI NDËRFETAR SHQIPTAR DËNON ME FORCË AKTET MAKABRE

Këshilli Ndërfetar i Shqipërisë dhe anëtarët e tij (Komuniteti Musliman i Shqipërisë, Kisha Ortodokse Autoqefale e Shqipërisë, Kisha Katolike e Shqipërisë dhe Kryegjyshata Botërore Bektashiane, mbështetur dhe nga Vëllazëria Ungjillore e Shqipërisë, përmes një deklarate për shtyp dënojnë dhunën dhe krimet e terroristëve të ISIS në Irak.

ERDOGAN: FITOI KABULI, SARAJEVA DHE SHKUPI

KRYEMINISTRI MERR 52% TË VOTAVE SI PRESIDENT TURQISË
Rexhep Taip Erdogan eshte president I Turqise me 52% te votave direkt nga populli, ne zgjedhjet presidentciale te se dieles.

BOTA