1 NGA 8 TERRORISTËT I LIRË, LËSHOHET MANDAT NDËRKOMBËTAR

Hetuesia franceze dhe bashkëpunëtorët e tyre po punojnë intensivisht për zbardhjen e sulmeve të rënda që tronditën Parisin mbrëmjen e së premtes dhe që lanë të vdekur të paktën 130 persona.

FRANCA NËN SHOK, 153 TË VDEKUR NGA SULMET TERRORISTE

Një akt i paparecedentë terrorizmi. Kështu janë cilësuar sulmet që goditën Francën, në zemër të saj, mbrëmjen e së premtes. Autoritetet shpallën gjendjen e jashtëzakonshme dhe mbyllën kufijtë pas disa shpërthimeve dhe sulmeve me armë në Paris, që shkaktuan të paktën 153 viktima e qindra të plagosur.

SULMET TRAGJIKE NË FRANCË, REAGON PRESIDENTI I SHBA OBAMA

Menjëherë pas sulmeve të cilësuara si terroriste nga mediat franceze, ka reaguar përmes një konference për shtyp nga Shtëpia e Bardhë edhe Presidenti i Shteteve të Bashkuara Barack Obama, por edhe Presidenti francez, Francois Hollande, vetëm pak pas deklaratës së homologut amerikan. Në fjalimin e tij, Obama u shpreh se “sulmet në Paris janë një përpjekje nga njerëz të egër për të terrorizuar civilë të pafajshëm.

Ora 08:00 Sulmet në Paris,153 persona të vrarë, dhjetra të plagosur

CNN raporton se 153 persona janë konfirmuar se kanë humur jetën dhe dhjetëra të tjerë kanë mbetur të plagosur pas sulmeve terroriste që ndodhën mbrëmjen e së premtes (13 Nëntor) në kryeqytetin francez.

Mbrëmje terrori në Paris, 60 të vdekur në serial atentatesh

Të paktën tre atentate nga njerëz të armatosur me kallashnikov, pranë stadiumit "Stade de France", ku po zhvillohet ndeshja France-Gjermani. Konfirmohen 60 të vdekur dhe rreth 100 persona të marrë peng në restorant. Një prej atentatorëve është vrarë nga policia. Presidenti Hollande u evakuua nga stadiumi për motive sigurie, ndërkohë që po ndiqte miqësoren Francë-Gjermani - See more at: http://www.noa.al/artikull/te-shtena-ne-nje-restorant-prane-stadiumit-ne-paris-dyshohet-per-viktima/529275.html#sthash.jS0IEjR6.dpuf

Të paktën tre atentate nga njerëz të armatosur me kallashnikov, pranë stadiumit "Stade de France", ku po zhvillohet ndeshja France-Gjermani. Konfirmohen 60 të vdekur dhe rreth 100 persona të marrë peng në restorant. Një prej atentatorëve është vrarë nga policia. Presidenti Hollande u evakuua nga stadiumi për motive sigurie, ndërkohë që po ndiqte miqësoren Francë-Gjermani.

ITALIA NË VALË PROTESTASH, KUNDËR RENZIT

Opozita italiane proteston sot në qytetin e Bolonjës kundër qeverisë së Matteo Renzit e punës së kryer nga ekzekutivi i tij deri më tani.Nën iniciativën e liderit të së djathtës ekstreme Lidhja e Veriut, Matteo Salvinit, është bashkuar në këtë protestë e gjithë qëndra e djathtë italiane, Forca Italia e udhëhequr nga ish-kryeministri Silvio Berlusconi e Fratelli d’Italia nën drejtimin e Giorgia Melonit.

TURQIA NË ZGJEDHJE, ERDOGAN KËRKON MAZHORANCËN

Turqit do të bëhen pjesë të sondazheve për zgjedhjet parlamentare për herë të dytë në këto 5 muaj. Partia AK, e presidentit Rexhep Tajip Erdogan, dështoi të merrte mazhorancën në sondazhet e qershorit.

EGJIPT, PËRPLASET AVIONI RUS ME 217 PERSONA NË BORD

Një avion rus pasagjerësh që kishte në bord 217 persona dhe 7 ekuipazh është përplasur në qendër të gadishullit Sinai pas nisjes nga aeroporti ndërkombëtar i Sharm el-Sheik.

PËRMBYTJE NË ITALI, DERI TANI 5 TË VDEKUR

5 të vdekur, dhjetëra banesa e rrugë të përmbysura, qindra persona të evakuar nga qëndrat e banimit është bilanci i motit të keq që gjatë orëve të fundit ka përfshirë Italinë Qëndrore e Jugore. Një burrë e një grua kanë humbur jetën në rajonin e Abruzzos nga shembja e dheut në qytezën e Aquilas.

BOTA