PAPA FRANÇESKU, VIZITË HISTORIKE NË SHBA

Papa Françesku mbërriri në Shtetet e Bashkuara, pas një vizite në ishullin komunist të Kubës.

PAPA FRANCESKU MBËRRIN NË SHBA PËR HERE TË PARË

Papa Françesku mbërriti për herë të parë në tokën e Shteteve të Bashkuara ditën e sotme (22 shtator) në orën 4 pasdite sipas orës amerikane.

KRIZA E EMIGRANTËVE, TË MARTËN MBLIDHEN MINISTRAT E EUROZONËS

Mijëra klandestinë kanë hyrë në Austri gjatë fundjavës, teksa liderët europianë ende nuk po arrijnë të gjejnë gjuhën e përbashkët për zgjidhjen e krizës më të madhe të refugjatëve që pas Luftës së Dytë Botërore. Ndërkohë autoritetet austriake presin që të tjerë klandestinë të arrijnë nga Hungaria.

SHBA, POLICIA VRET SHOFERIN NGA HELIKOPTERI

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur në SHBA, ku një drejtues automjeti është vrarë nga policia gjatë një ndjekjeje. Gjatë aksionit, policia kërkoi përforcime dhe u vu në ndjekje të drejtuesit, ndersa në ndihmë erdhi edhe helikopteri.  Në momentin që drejtuesi po hynte në kundërvajtje në një autostradë, helikopteri qëlloi mbi mjetin duke e lënë të vdekur drejtuesin. Ky veprim i policisë është kritikuar nga shumë qytetarë të SHBA.

EMIGRANTËT, HUNGARIA DO TË PËRDORË USHTARË REZERVISTË

Hungaria do të përdorë ushtarët rezervistë për të përballuar fluksin e madh të refugjatëve. Vendimi i qeverisë u bë publik të shtunën nga ministri hungarez i mbrojtjes Istvan Simicsko nëpërmjet agjensisë së lajmeve TMI. Rezervistët do të përdoren për të plotësuar vendet e lëna bosh nga ushtarët në kufi, por mund të caktohen edhe në detyra të tjera.

FIGURA E NËNË TEREZËS, KANDIDATE PËR SIMBOL NË DOLLARIN AMERIKAN

Fituesja e Çmimit Nobel, Nënë Tereza, është zgjedhur nga një kandidat amerikan për presidencën në vitin 2016, si zgjedhje e tij e preferuar për femrën që të jetë e stampuar në paranë 10 dollar, duke e përshkruar atë si një frymëzim për të gjithë. Sugjerimi erdhi gjatë debatit presidencial republican, ku të 11 kandidatët në podium u pyetën se cilën femër mendonin se ishte e përshtatshme të vendosnin tek 10 dollarshi.

KILI, NJE TERMET 8.3 BALLE GODET KRYEQYTETIN SANTIAGO

Një tërmet i fuqishëm me magnitudë 8.3 ballë është regjistruar pranë brigjeve të Kilit. Epiqendra e tërmetit ka qenë në veriperëndim të kryeqytetit Santiago. Nderkohe, mediat vendase kanë raportuar deri tani për 5 persona të vdekur dhe 15 të tjerë të plagosur, ndërsa shumë ndërtesa kanë pësuar dëmtime. Qendra për Paralajmërimin e Cunameve në Paqësore ka njoftuar se menjëherë pas tërmetit është gjeneruar një cunam,

MAQEDONI, GODITI EMIGRANTËT, POLICI RREZIKON PEZULLIMIN

Nje gjest i shëmtuar nga një polic është zbuluar në rajonin e Gjevgjelisë, në zonën kufitare me Greqinë. Pamjet tronditëse u publikuan nga rrjetet ndërkombëtare televizive, të cilët shfaqnin policin sesi me nerva godiste dhe shante emigrantët që nuk mbanin rradhë dhe që tentonin të hynin në territorin e Maqedonisë, për shkak të reshjeve të shiut dhe situatës së rënduar.

AFRIKË E JUGUT, ZBULOHEN ESHTRAT E NJË SPECIE TË RE NJERËZORE

Një grup shkencëtarësh kanë zbuluar në Afrikën e Jugut një specie të re njerëzore. Eshtrat janë gjetur në një dhomë të thellë, e cila i ngjason varrit të një shpelle në Afrikën e Jugut. Zbulimi i 15 skeleteve të pjesshme është zbulimi më i madh i vetëm i llojit të tij në Afrikë.

SHBA / VRET 3 FEMIJËT E TIJ DHE MË PAS VETEN

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur në Amerikë. Një 30-vjeçar është gjetur i gjakosur nga disa të therura me thikë në gjoksin e tij, sëbashku me tre djemtë e tij të vdekur që gjendeshin mbrapa veturës së tij. Sipas burimeve të policisë, babai mbyti tre djemtë e tij, para se të merrte thikën dhe të godiste edhe veten jashtë oborrit të një shkolle fillore.

BOTA