“COLOURS OF ALBANIA”, NGJYRAT DO MBUSHIN KALANË

"Colours of Albania" do të jetë aktiviteti i cili do të mbush me ngjyrat e Shqipërisë kalanë Rozafa ditën e nesërme në ora 18:00. Një...

SHKODËR, FAMULLIA TAKIM PËR LEXIMIN BIBLIK

Famullia e Shkodrës ka zhvilluar takimin e radhës mbi ecjen biblike. Kësaj here i ftuar për të udhëhequr leximin biblik ishte Fra Flavio Cavallini,...

NOBELI PËR LETËRSI MË 8 TETOR, BASTET PREFEROJNË KADARENË PARA KUNDERËS

Ismail Kadare me romanin e tij “Pallati i ëndrrave”, është sërish një nga emrat më të diskutuar në listën e ngushtë të çmimeve Nobel...

MBYLL SIPARIN FESTIVALI FOLKLORIK TIPOLOGJIK KOMBËTAR

Ka mbyllur siparin edicioni i 12 i festivalit folklorik tipologjik i rapsodëve dhe instrumentistëve popullor i cili u organizua në Lezhë.Në naten e dytë...

EKSPOZITA E VEÇANTË ME KAFSHËT E EGRA

Fotografi shkodran Jetmir Troshani hapi në mjediset e teatrit "Migjeni" ekspozitën interesante të quajtur "Ëild Expo". Në këtë ekspozitë vijnë kafshë të egra nga...

PROMOVOHET NË SHKODËR LIBRI “EPIFANIA”

Shkrimtari Shpëtim Kelmendi promovoi në Shkodër librin e tij më të fundit “Epifania”, një libër me poema mistike shprehet autori që i ka marrë...

KOMEDIA SATIRIKE “MEJHANE” NGA MITROVICA NË SHKODËR

Komedia me titull “Mejhane”  e autorit dhe regjisorit Imer Veliu ka udhëtuar nga qyteti I Mitrovicës drejt Shkodrës në skenën e teatrit “Migjeni” duke sjellë në një këndvështrim ndryshe Kosovën e cila ka dramën e luftës, por ka dhe atë të pasluftës, atë më ngjyrime sociale, sidomos në dinjitetin njerëzor.

MYFTIU I SHKODRËS RISJELL LIBRIN “VE ALEJKES-SELAM…”

Myftiu i Shkodrës, Imam Muhamed Sytari ka promovuar botimin e dytë të librit të tij "Ve alejkes-Selam...". Në takimin promovues morrën pjesë personalitete të...

NDAHET NGA JETA REGJISORI I NJOHUR GJERGJ XHUVANI

Ka ndërruar jetë në moshën 56 -vjeçare regjisori i njohur Gjergj Xhuvani, bashkëshorti i aktores së njohur Luiza Xhuvani. Lajmi konfirmohet nga miq të familjes...

GATI FONDI PËR RIKONSTRUKSIONIN E TEATRIT “MIGJENI”

Fondi për nisjen e rikonstruksionit të teatrit “Migjeni” me një vlerë prej 17.5 milion lekësh të reja është i gatshëm nga ministria e kulturës dhe tashmë pritet vetëm tenderimi.

BOTA