8 TETORI I RRETHIMIT TË SHKODRËS

102 VITE NGA PASDITJA QË DO TË IZOLONTE QYTETIN PËR 183 DITË. Nje nga ngjarjet me te bujshme te historise shqiptare te Shekullit te XX - te. Mbrojtja 183 ditore e Shkodres dhe jehona e saj. Qendresa e Hasan Riza pashes dhe vrasja e tij. Roli i Esat pashe Toptanit ne vrasjen e komandantit turk, ne mbrojtjen e qytetit dhe me pas ne dorezimin e tij. Marreveshja me Malazezet dhe vendimi i Londres.

PAPA, VLERËSIM PËR SHKODRËN

SHLLAKU: KY ÇMIM ËSHTË NJË NDER I MADH PËR GJITHË KORIN.Grupi koral nga qyteti i shkodres i cili  shoqeroi meshen e shenjte te kremtuar...

BUKUROSHJA E FJETUR VJEN NGA ÇEKIA

TRUPA E KUKULLAVE “MIRKEL”, SHFAQJE NË TEATRIN “MIGJENI. “Bukuroshja e fjetur”, perralla e mrekullueshme e Vellezerve Grim, eshte shfaqur per femijet shkodrane paradreken e se enjtes ne Teatrin Migjeni”.

KALAJA ROZAFA “OAZ” I TURSITEVE

NUMRI I TURISTËVE GJITHNJË E NË RRITJE. Në kalanë e Rozafës janë ngjitur një numër I madh vizitorësh që tregon nje numer rreth 30 % me te madh se nje vit me pare.

NË PRITJE PËR HAPJEN E MUZEUT

HAPJA E MUZEU TË DIKTATURËS “PENG” I PASURIMIT ME ELEMENTË TË RINJ.
Ne Muzeun e diktaures po punohet intensivisht per te mundesuar sa me pare hapjen e ketij muzeu, drejtoresha e zyres se cultures prane bashkise Shkoder elena zorba tregoi per star plus se hapja po mbahet peng nga pasurimi me elemente te rinj.

PAPA, PUBLIKOHET PLATFORMA E ALTARIT

ARKITEKTI SHKODRAN ZEF ÇUNI IDEON ALTARIN E MESHËS SË 21 SHTATORIT
Kjo do te jete skena historike nga ku Papa Francesku do kremtoje meshen e shenjte me 21 shtator nga sheshi nene tereza ne Tirane. Kjo do te jete pamja e algtarit te shenjte qe me date 21 shtaor do mireprese besimtaret e te gjitha feve nga gjithe Shqiperia.

SHKODRA RIKTHEHET NË FESTIVALIN E KOMEDISË

SMAJA: PAS 10 VITESH NË KORÇË ME “ELDORADON”. Komedia Eldorado, me skenar te albi brahusha dhe regji te fatbardh smaja do ngjitet ne skenen e festivalit te komedise ne korce me date 18 shtator.

17 VJET PA NËNË TEREZËN

GONXHE BOJAXHI, SHQIPTARJA MË E SHQUAR E TË GJITHA KOHËRAVE
Me 5 shtator u mbushen 17 vjet nga vdekja e humanistes shqiptare, nobelistes dhe të bekuarës së Vatikanit, Nënë Tereza.

GALERIA E ARTEVE, NJË SEZON PLOT AKTIVITETE

DRAÇINI: MIRËPRESIM ARTDASHËSIT DHE ARTISTËT E RINJ.

SHTËPIA “LORO BORIÇI” PO HUMB IDENTITETIN

LIGJI PËR TRASHËGIMINË KULTURORE PRITET TË NDRYSHOJË GJATË MUAJIT SHTATOR
Shtëpia ku u lind dhe u rrit futbollisti shkodran me famë kombëtare, Loro Boriçi prej me shume se dy vitesh i eshte nenshtruar rikonstruksionit nga nje grup specialistesh te arkitektures italiane.

BOTA