POLITIKE

VOKSHI: MINISTRI BEQJA I ZHYTUR NË AFERA KORRUPTIVE

Deputetja e partisë demokratike Albana Vokshi ka vijuar akuzat e saj nga Shkodra për qeverinë dhe ministrin e shëndetësisë Ilir Beqja që sipas Vokshit ka përfituar 28 tendera me afera korruptive.

PALOKA: PD NË QENDËR FYERJE TË PAPRANUESHME, S’KA PËRÇARJE

Nënkryetari i partisë demokratike Edi Paloka i quajti të papërshtatshme fyerjet në mbledhjet e kryesisë së PD në qendër por nga ana tjetër deklaroi se nuk ka një përçarje mes të rinjve e të vjetërve siç aludohet.

INCIDENT NË MBLEDHJEN E KRYESISË TË PD SHKODËR

Mbledhja e kryesisë së PD në Shkodër për analizën e zgjedhjeve venore të 21 qershorit 2015 ka nisur me një incident që nuk është mbyllur me një fund të lumtur.

PD NË MALËSINË E MADHE, PALOKA: JO PRERJE KOKASH

Ndonëse tashme duke mos e prishur traditën e  saj ,por edhe te partive te tjera, te cilat analizat e punes se tyre I organizojne  pa pranine e mediave, duke i konsideruar pune te  brendshme  te shtepise.

HALILI: FRESH NJË MUNDËSI E MIRË PËR TË RINJTË E SHKODRËS

Forumi rinor eurosocialist i Shkodrës, një strukturë e partisë socialiste ashtu si edhe vetë PS ditët e fundit ka nisur riorganizimin e saj. Kryetarja e FRESH në Shkodër Xheni Halili flet për mbledhjet e para që janë zhvilluar.

“NËNË TEREZA”, “BASHKON” POLITIKËN BASHA DHE RAMA NË NJË LINJË

KRYETARI I PARTISË DEMOKRATIKE LULZIM BASHA, E KA CILËSUAR LUMTURIMIN E NËNË TEREZËS, SI NJË DITË TË VEÇANTË PËR MBARË KOMBIN SHQIPTAR.

REFORMA NË DREJTËSI, PRESIDENTI: MOS MË ANASHKALONI

Presidenti Bujar Nishani përmes një letre publike drejtuar komisionit të posacëm për reformën në drejtësi, për dijeni kryetarit të Kuvendit Meta dhe krerëve të grupeve parlamentare të PS, PD dhe LSI, thotë se ka procesi po zhvillohet në mungesë të plotë transparence. Kreu i shtetit thotë se në kundërshtim me vendimin e vetë komisionit, ai thotë se asnjë nga tryezat e organizuara nuk është bërë nën kujdesin e Presidentit, sic është vendimi.

ZIJA VUKAJ: PS NË SHKODËR NË SITUATË KAOTIKE

Patia Socialiste është në një situatë kaotike. Një prej anëtarëve të saj, publicisti Zija Vukaj thotë se mungesa e mekanizmit të përzgjedhjes, komandimi i kryetarëve për 5 vite me radhë apo edhe lënia mënjanë e intelektualëve kanë bërë që sot socialistët të jenë në një gjendje kaotike.

PARTIA SOCIALISTE, MBËRRIN UDHËZIMI PËR ZGJEDHJET

Riorganizimi i Partisë Socialiste në 61 degë të reja është konceptuar nga partia më e madhe në pushtet edhe si një rifreskim i strukturave drejtuese të saj në bazë, çka pritet që t’i japë efektet e saj në zgjedhjet e 2017-s, ku objektivi i së majtës është shtimi i anëtarësimeve deri në 150 mijë të tillë, çka për PS-në përkthehet në vota që do të sjellin një rezultat pozitiv në zgjedhjet e përgjithshme.

DEBATE DHE AKUZA NË MBLEDHJEN E PS SHKODËR

Me debate dhe akuza është shoqëruar edhe mbledhja e dytë në partinë socialiste të Shkodrës. Një pjesë i janë drejtuar të deleguarit Ditmir Bushati duke i thënë se PS në Shkodër gjatë gjithë këtyre kohëve nuk ka patur aspak një mbarëvajtje të mirë dhe nuk ka qenë aspak e organizuar ndaj duhen marrë masa edhe nga lidershipi i partisë. Siç u tha në mbledhje, baza kërkon që kryetari i PS në Shkodër të votohet nga vetë ata dhe jo të vendosë qendra duke i komanduar.

BOTA