POLITIKE

MBLEDHJA E PS-së SHKAKTON DEBATE ME BEQAJN, NDËRHYN RAMA

Ne mbledhjen me strukturat e partise socialiste te Shkodres ka pasur edhe debate. Gjate prezantimit te nismes te pastrojme shqiperine, ne kuader te turit qe PS po mban ne të gjithe vendin ka pasur edhe debate verbale mes socialiste dhe ministrit te shendetesise ilir Beqaj, pikerisht ne momentin kur ai eshte ngritur per te mbajtur fjalen e rastit ne kete takim.

ÇOBAJ: RAMA ERDHI SI MIK I PAFTUAR NË SHKODËR

Kryetari i Partise Demokratike te Shkodres ka folur per viziten e kryeministrit Rama nje dite me pare ne Shkoder. Cobaj gjate fjales se tij u shpreh se kryeministri erdhi si nje mik i paftuar ne Shkoder, nen masa te rrepta siguria dhe kerkoje nje ndjese qe nuk i sherben askujt.

RAMA TAKOHET ME METEN, PER BUXHETIN DHE SITUATEN POLITIKE

jë ditë para mbajtjes së seancës plenare ku do të votohet buxheti i vitit të ardhshëm dhe paketa fiskale që e shoqëron atë, kryeministri Edi Rama i është drejtuar Kryesisë së Kuvendit, ku po zhvillon një takim me kreun e Kuvendit dhe aleatin në qeverisje Ilir Meta.

RAMA: STRUKTURAT E PS NË SHKODËR NË GJENDJE SKANDALOZE

Në një mbledhje me dyer të mbyllura, pas një dushi të ftohtë që Edi Rama i ka bërë koordinatorëve dhe strukturave të tjera të partisë socialiste të Shkodrës ka emëruar Agim Shimaj kryetar i PS për qytetin deri në riorganizimin e ri të PS-së dhe Sokol Cubin kryetar për rrethin po ashtu deri në zgjedhjet e reja.

PD: Rama nuk kërkon falje, mbron bunkerin e xhelatët nga Shkodra

PD ka reaguar në lidhje me deklaratat e kryeministrit Rama nga Shkodra për ndjesën publike ndaj dekorimit që i është bërë xhelatëve të komunizimit, por edhe për bunkerin. Në një dalje për mediat nga selia blu, kreu i grupit parlamentar Edi Paloka tha se Rama nuk kërkon falje, por mbron bunkerin e xhelatët.

BE, SHQIPERIA KA BERE PROGRES TE QENDRUESHEM ME REFORMAT

Bashkimi europian vlerëson “përparimin e qëndrueshëm të bërë nga Shqipëria në trajtimin e 5 përparësive kyce për hapjen e bisedimeve të anëtarësimit", ndërsa vë theksin te reforma në Drejtësi e çmon “angazhimin konstruktiv të Shqipërisë në rajon dhe përputhshmërinë e saj me politikën e Jashtme dhe të sigurisë së BE-së”.

VOTOI BORDIN PËR PD, E MAJTA I KËRKON DORËHEQJEN RADOJËS

Votimi për dy vendet që mbetën bosh në bordin e ri të Vllaznisë nga ana e anëtarit të PS në këshillin bashkiak të Shkodrës Renato Radoja që shpëtoi PD-në dhe të djathtët të cilët nuk kishin votat e mjaftueshme duket se do t’i kushtojë shumë.

PROTESTA E OPOZITËS, JEHONË NË MEDIAT E HUJAJA

Protesta e opozitës u pasqyrua edhe në disa nga mediat më prestigjoze ndërkombëtare. BBC shkruan se protestuesit hodhën gurë e vezë ndaj godinës së Kryeministrisë dhe kërkuan dorëheqjen e Kryeministrit Edi Rama, i cili erdhi në pushtet në 2013.

25 VITE PLURALIZËM, RISILLEN NË TONIGHT STAR PLUS

25 vite pluralizim, 25 vite tranzicion dhe perpjekje per nje shtet demokratik kane qene ne fokusin e misionit tonight ne ekrainin e Star Plus. I ftuar ne studio, menjehere pas protestes se opozites ne tirane, ka qene nje nga themeluesit e partise demorkatike te shkodres, Liljan Idrizi.

PROTESTA E OPOZITËS, POLICIA NIS PROÇEDIMET PENALE

Një ditë pas protestës së Opozitës Policia dhe Prokuroria kanë nisur procedimin penal për ish-nënkryetarin e bashkisë së Tiranës, Eno Bozdo si dhe përfaqësuesin e ish-të përndjekurve, Besim Ndregjoni.

BOTA