I PAQARTË FATI I SEANCËS KONSTITUTIVE

KOSOVË, JOSHQIPTARËT KËRKOJNË SHTYRJEN E PUNIMEVE TË KUVENDIT
Ne Prishtine po mbahen pergatitjet e fundit per séancen konstituive te Kuvendit te Kosoves.

ALBIN KURTI DIALOGON ME SERBINË

PDK: MARRËVESHJA ME VV MOHON SHTETIN E KOSOVËS
Albin Kurti, kundershtari me I madh I dialogut me Serbine, do te jete ne krye te bisedimeve mes Prishtines dhe Beogradit.

KOSOVA ME ETHET E DJEGIES Së FLAMUJVE

PAS FLAMURIT TË ISIS, DIGJET FLAMURI I PDK-së
Nje dite pasi te rinjte e Forumit Rinor te Partise Demokratike te Kosoves, dogjen publikisht flamurin e shtetit islamik ISIS, ne Prishtine sot eshte djegur flamuri I kesaj Partie.

PRISHTINË, TAKOHEN LIDERËT E OPOZITËS

BLLOKUT LAN I DUHEN 60 VOTA PËR SEANCËN E KUVENDIT. Ne Prishtine, liderët e Bllokut opozitar te Kosovës, LDK-AAK-Nisma, Isa Mustafa, Ramush Haradinaj dhe Fatmir Limaj janë takuar në mesditë.Takimi I sotëm kishte per qellim koordinimin e qëndrimeve qe do te mbajnë deputetet e bllokuar opozitar ne séance e 12 shtator te Kuvendit te Kosovës, pas vendimit te Gjykatës Kushtetuese ne favor te Partisë Demokratike te kryeministrit ne detyre, Hashim Thaci.

MUHAXHERI, EDHE ZYRTARISHT NË INTERPOL

25-VJEÇARI KOSOVAR KËRKOHET PËR AKTE TERRORISTE
Lavderim Muhaxheri, kosovari qe u be I famshem pas aktivizimit ne radhet e ekstremisteve islamike ne Siri, eshte shpallur ne kerkim nderkombetar nga Organizata Ndërkombëtare e Policisë Kriminale, Interpol.

INSTITUCIONET, PËRGJEGJËSI E DEPUTETËVE

PRESIDENTJA: KOSOVA E PËRBALLON ÇDO KËRCËNIM SIGURIE
Ne Kosove, presidentja e vendit u ka bërë thirrje deputetëve të gjejnë zgjidhjen për bllokadën politike e krijuar pas zgjedhjeve të 8 qershorit.

PRISHTINË-TIRANË, HAPEN DHOMAT E TREGTISË

NIKOLIN JAKA DHE SAFET GËRXHALIU NËNSHKRUAJNË MEMORANDUMIN.
Oda Ekonomike e Kosovës (OEK) dhe Dhoma e Tregtisë dhe e Industrisë së Tiranës (DhTIT), kanë nënshkruar të enjten një memorandum bashkëpunimi.

HETOHET HOXHË SHEFQET KRASNIQI

IMAMI I XHAMISË SË MADHE DYSHOHET SI NXITËS I EKSTREMIZMIT NË KOSOVË.
Hoxhë Shefqet Krasniqi, Imami i Xhamisë së Madhe të Prishtinës, është ndaluar në orët e para të mëngjesit te se enjtes nga Polciia e Kosoves.
Nuk dihet ende për motivet e sakta të arrestimit, por Krasniqi është përfolur në të kaluarën për nxitje të ekstremizmit islamik ne Kosove.

VEHABIZMI RREZIKON KOSOVËN

KËRCËNOHET IMAMI I PEJËS: NUK JANË NË PËRPUTHJE ME ISLAMIN.

NËNA: BËHU BURRË E KTHEMA DJALIN

BABAI MERR EDHE DJALIN E MITUR NË LUFTËN E SIRISË
Në ditën e parë të fillimit të vitit të ri shkollor ne Kosove, Pranvera Abazi Zena ka bërë një thirrje publike burrit të saj Arbenit, që t’ia ktheje nga Siria djalin Erinonin, sepse ai e ka vendin te ajo, te familja, në shkollë.

BOTA