TË DREJTAT E NJERIUT, PROTESTA NË SHKUP

PROTESTA KUNDËR VENDIMIT TË QEVERISË PËR REFORMËN NË ARSIM. Në ditën ndërkombëtare për të drejtat e njeriut, në Shkup janë mbledhur mijëra studentë dhe nxënës të shkollave të mesme, së bashku dhe më prindër, për të protestuar kundër vendimit të qeverisë së Maqedonisë për refromën në arsim. Studentët janë kundër nënshtrimit ndaj provimit shtetërorë dy herë gjatë studimeve; në fund të vitit të dytë dhe në përfundim të studimeve.

KOSOVË, MIRATOHET QEVERIA

KABINETI QEVERITAR MIRATOHET ME 73 VOTA PRO DHE 38 KUNDËR.Kuvendi i Kosovës ka votuar me 73 vota pro, 38 vota kundër dhe 2 abstenim qeverinë e re të Kosovës, të drejtuar nga kryeministri Isa Mustafa.

KOSOVË, ZGJIDHET NGËRÇI POLITIK

ISA MUSTAFA KRYEMINISTËR, THAÇI ZËVËNDËR, ZGJIDHET KRYETARI I KUVENDIT.I jepet fund ngërçit politik në Kosovë. Ashtu sic ishte paralajmëruar, kryetar i PDK-së, Hashim Thaçi firmosi marrëveshjen me kryetarin e LDK-së Isa Mustafa.

SHESHEL: KOSOVËN DO TA MARRIM

RADIKALI EKSTREMIS NGJALL TONET NACIONALISTE NË SERBI. Lideri i radikalëve serbë Vojsllav Sheshel ka deklaruar se Serbia do të kthehet në Kosovë me ose pa ushtri.‘Ne do të kthehemi në Kosovë me ose pa ushtri.

KOSOVA NË OKB, THAÇI: DREJT KONSOLIDIMIT

KRYEMINISTRI NË DETYRË, TAKOHET ME HOMOLOGUN SERB VUÇIÇ. Kryeministri në detyrë, Hashim Thaçi gjatë fjalimit të mbajtur në seancën e Këshillit të Sigurimit të OKB-së, ka thënë se Kosova është një histori e suksesit dhe shtet i konsoliduar.

ATHINA PËRFSHIHET NGA DHUNA

NJË GRUP TË RINJSH SHKATËRROJNË DHJETRA VITRINA DHE DJEGIN AUTOBUSIN. Kryeqyteti grek, Athinë, ka perjetuar një natë të dhunshme.Një grup të rinjsh, për të cilët policia thotë se janë pjesëtarë të grupeve anarkiste kanë shkatërruar dhjetëra vitrina dhe u kanë vënë zjarrin nje autobusi urban, ndërsa kanë shkatërruar të paktën 8 autoveturave në afërsi të politeknikumit.

AP: SERBIA PO SHKON DREJT NACIONALIZMIT

AGJENSIA E LAJMEVE PRESTIGJOZE DEKLARON SE SITUATA ËSHTË E BRISHTË.Agjencia e lajmeve Associated Press shkruan se ka shqetësime se Serbia po i “kthehet sundimit të hekurt të nacionalizmit”.“Gjuha e urrejtjes është në rritje. Propaganda anti-perëndimore mbush valët ajrore. Gazetarët liberalë hiqen nga puna. Nacionalistët flasin për ripërcaktim kufijsh në Ballkan.

KOSOVË, FINALIZOHET MARRËVESHJA QEVERITARE

ISA MUSTAFA I LDK-së PËRFUNDMISHT KRYEMINISTËR I KOSOVËS.Partia Demokratike dhe Lidhja Demokratike e Kosovës kanë arritur marrëveshjen për ndarjen e ministrive.

KOSOVA, “LUFTË” PËR MINISTRITË

ANALISTËT NË KOSOVË, DEKLAROJNË SE PDK KËRKON SERISH MONOPOLIN.Ministria e Infrastrukturës, Ministria e Arsimit Shkencës dhe Teknologjisë si dhe ajo e Punëve të Brendshme pritet të mbesin sërish në duart e Partisë Demokratike të Kosovës.

THAÇI, ZOTOHET PËR QEVERI TË SUKSSESHME

KRYEMINISTRI PREMTON SE NJERËZIT QË DO JENË NË QEVERI DO TË JENË DINJITOZ.Kryeministri i Kosovës në detyrë, Hashim Thaçi ka zgjedhur mbledhjen e Qeverisë që të flet për koalicionin e tij me LDK-në. Tha se javën e kaluar është ndërtuar koalicioni i ri, i cili siç tha ai, ka zotimin për integrim dhe zhvillim.

BOTA